Sari la conținut
worldfires
AU · Australia · –

Incendiul de la Kempsey, octombrie 2023 Kempsey

Stins · ultima detecție 24 oct. 2023, 14:36 UTC

Focul a pornit pe 14 octombrie 2023 în Kempsey, Australia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 26.658 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 30-lea ca mărime din New South Wales din 2016 (din 122 cu pagină). Al 14-lea din Australia în 2023, din 157.

Suprafață arsă
26.658ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
14 oct. 2023 – 24 oct. 2023
Comune afectate
1
zone de administrație locală
A început pe
14 oct.
2023
Focare termice
1.272
într-un singur focar: 348 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,3GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 oct.24 oct.
24 oct. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

14 oct. 2023 · 360 MW · 39 15 oct. 2023 · 878 MW · 131 16 oct. 2023 · 9.798 MW · 568 17 oct. 2023 · 2.276 MW · 219 18 oct. 2023 · 93 MW · 53 19 oct. 2023 · 255 MW · 82 20 oct. 2023 · 541 MW · 81 21 oct. 2023 · 35 MW · 14 22 oct. 2023 · 178 MW · 39 23 oct. 2023 · 136 MW · 30 24 oct. 2023 · 33 MW · 16
16 oct. 20 oct. 23 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
64km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 14,5 mm pe 26 oct..

Zona mai arsese

89 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.689 ha în 2016, 447 ha în 2017, 24.932 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 23.662 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars o suprafață de 1,1 ori mai mare decât cea pe care o are București (267 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kempsey a început aici
    26.767 ha a ajuns pe 14 oct.
    7,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită17 ha
Locuitori≈ 300

În perimetru se aflau aproximativ 17 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 oct. 29,2 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
15 oct. 30,6 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
16 oct. 31,0 °C 20 % 64 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 44
17 oct. 22,9 °C 34 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 31
18 oct. 21,9 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
19 oct. 24,4 °C 36 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 23
20 oct. 28,5 °C 36 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 26
21 oct. 30,8 °C 33 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 28
22 oct. 35,4 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
23 oct. 32,6 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 37
24 oct. 33,7 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
25 oct. după 36,4 °C 22 % 44 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 39
26 oct. după 19,3 °C 82 % 41 km/h 14,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,7 și o umiditate minimă de 22 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 29,7
Umiditate minimă 22 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Liverpool Plains, decembrie 2019
5.943 ha 18 zile FWI 29,0 Umiditate min. 20 % la 163 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 2 ian..

Ce s-a întâmplat cu ei

16 zile
durată mediană
8.867 ha
suprafață mediană
43 %
au trecut de 10.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 21)

A fost de 3,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 11 zile, față de 16 zile.

Doar 6 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

14,5 mmprima ploaie
26 oct.la 2 zile după final
64km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 oct., iar pe 26 oct. au căzut 14,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 21, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 oct. 2023
După · 31 oct. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 octombrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 39 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 21: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,539 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1056 µg/m³
Grosime optică0,73
12 oct.16 oct.20 oct.24 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.272Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Australia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kempsey?
GWIS (Copernicus) îl datează între 14 octombrie 2023 și 24 octombrie 2023: 11 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 26.658 hectare (266,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kempsey (26.767 ha, 7,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,4 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 64 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Australia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 8.867 ha; 43 % au trecut de 10.000 ha. Doar 6 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 000 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 000.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 1.272 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.