Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Kégnéko, 9 aprilie 2019 Kégnéko, Soyah

Stins · ultima detecție 25 apr. 2019, 13:45 UTC

Focul a pornit pe 9 aprilie 2019 în Kégnéko, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.486 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 11-lea ca mărime din Mamou din 2016 (din 53 cu pagină). Al 28-lea din Guineea în 2019, din 123.

Suprafață arsă
3.486ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
9 apr. 2019 – 25 apr. 2019
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
9 apr.
2019
Focare termice
103
într-un singur focar: 136 MW
Pericol la început
29
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
128MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 apr.25 apr.
25 apr. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

11 apr. 2019 · 22 MW · 3 13 apr. 2019 · 143 MW · 6 14 apr. 2019 · 65 MW · 3 16 apr. 2019 · 117 MW · 11 18 apr. 2019 · 657 MW · 49 19 apr. 2019 · 6 MW · 1 20 apr. 2019 · 233 MW · 2 21 apr. 2019 · 31 MW · 2 22 apr. 2019 · 75 MW · 10 23 apr. 2019 · 13 MW · 3 24 apr. 2019 · 21 MW · 5 25 apr. 2019 · 159 MW · 8
11 apr. 18 apr. 23 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
39km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 27 apr..

Zona mai arsese

39 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.027 ha în 2016, 810 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.376 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (35 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kégnéko a început aici
    3.075 ha a ajuns pe 11 apr.
    2,4 %
  2. 432 ha a ajuns pe 13 apr.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită2,3 ha
Locuitori≈ 300

În perimetru se aflau aproximativ 2,3 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 apr. 38,3 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29
10 apr. 38,1 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 apr. 39,9 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
12 apr. 36,4 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 36
13 apr. 37,0 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 36
14 apr. 38,2 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
15 apr. 37,2 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 37
16 apr. 38,3 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 apr. 35,7 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 36
18 apr. 38,7 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 apr. 35,8 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 38
20 apr. 35,5 °C 42 % 34 km/h 0,3 mm Ridicat 31
21 apr. 35,3 °C 41 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 apr. 37,4 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
23 apr. 38,0 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 38
24 apr. 39,4 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
25 apr. 38,5 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 apr. după 36,8 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
27 apr. după 33,4 °C 43 % 24 km/h 2,7 mm Moderat 12

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,1 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 29,1
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mongo, decembrie 2020
1.121 ha 12 zile FWI 28,7 Umiditate min. 25 % la 127 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

8 zile
durată mediană
1.698 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 15)

A fost de 2,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 17 zile, față de 8 zile.

Doar 1 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,7 mmprima ploaie
27 apr.la 2 zile după final
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 apr., iar pe 27 apr. au căzut 2,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 15, cu o mediană de 4,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 apr. 2019
După · 2 mai 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 103Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kégnéko?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 aprilie 2019 și 25 aprilie 2019 (17 zile). Perimetrul îl datează între 11 aprilie 2019 și 21 aprilie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.486 hectare (34,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kégnéko (3.075 ha, 2,4 %); Soyah (432 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,9 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 1.698 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 21 aprilie 2019 → 25 aprilie 2019.
  2. Data de început: 11 aprilie 2019 → 9 aprilie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 aprilie 2019 – 21 aprilie 2019. 103 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.