Sari la conținut
worldfires
TR · Turcia · –

Incendiul de la Kavaklıdere, august 2021 Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan

Stins · ultima detecție 7 aug. 2021, 23:35 UTC

Focul a început pe 2 august 2021 în comuna Kavaklıdere, Turcia, iar sateliții au detectat foc timp de 7 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 15.322 hectare, repartizat între 4 comune.

Este al 2-lea ca mărime din Muğla din 2016 (din 43 cu pagină). Al 4-lea din Turcia în 2021, din 138.

Suprafață arsă
15.322ha
perimetru Copernicus
Durată
7zile
2 aug. 2021 – 8 aug. 2021
Comune afectate
4
districte
A început pe
2 aug.
2021
Focare termice
977
într-un singur focar: 1.197 MW
Pericol la început
63
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
2,4GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 aug.8 aug.
7 aug. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

2 aug. 2021 · 88 MW · 27 3 aug. 2021 · 320 MW · 20 4 aug. 2021 · 3.379 MW · 241 5 aug. 2021 · 8.741 MW · 507 6 aug. 2021 · 851 MW · 152 7 aug. 2021 · 820 MW · 30
2 aug. 5 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
56km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 65 % din suprafața pe care o are București (153 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Menteşe 112.447 loc. · la 4,9 km de centru
    10.007 ha a ajuns pe 4 aug.
    6,1 %
  2. Kavaklıdere 10.898 loc. · la 3,5 km de centru a început aici
    4.690 ha a ajuns pe 2 aug.
    14 %
  3. Yatağan 44.940 loc. · la 16,5 km de centru
    632 ha a ajuns pe 4 aug.
    0,8 %
  4. Bozdoğan 33.843 loc. · la 19,5 km de centru
    25 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Conifere59 %
  • Tufărișuri și tranziție29 %
  • Alte terenuri naturale4,8 %
  • Terenuri agricole4,2 %
  • Vegetație sclerofilă2,5 %
  • Pădure mixtă0,8 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Kavaklıdere ve Menteşe'deki orman yangını · Kavaklıdere, Muğla, Yatağan ve Yılanlı yangınları · Bozdoğan (Aydın) Başalan yangını
Suprafață oficială citată: 15.238 ha (satelitul a măsurat 15.322 ha)

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu FWI extrem: 62 % din suprafața din Turcia Vânt puternic: 28 % din suprafața din Turcia Aer foarte uscat: 35 % din suprafața din Turcia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 aug. 32,8 °C 9 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 63
3 aug. 35,1 °C 8 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 64
4 aug. 34,7 °C 10 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 58
5 aug. 34,1 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 aug. 34,8 °C 11 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
7 aug. 28,2 °C 22 % 56 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 47
8 aug. 28,6 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 aug. după 30,1 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
10 aug. după 30,7 °C 15 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 aug. după 29,9 °C 20 % 58 km/h 0,0 mm Extrem 60
12 aug. după 28,9 °C 14 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 58
13 aug. după 29,5 °C 18 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 53
14 aug. după 29,4 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
15 aug. după 29,2 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
16 aug. după 30,3 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
17 aug. după 31,3 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
18 aug. după 31,0 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 63,2 și o umiditate minimă de 9 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 63,2
Umiditate minimă 9 %
Zile fără ploaie 7
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Babadağ, iunie 2024
275 ha 2 zile FWI 65,6 Umiditate min. 11 % la 62 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,7 mm pe 18 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
275 ha
suprafață mediană
16 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 19)

A fost de 55,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 7 zile, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 19 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 19, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 iul. 2021
După · 15 aug. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 august 2021 aerul de lângă foc a ajuns la 96 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 53: de 3,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,596 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM10149 µg/m³
31 iul.3 aug.6 aug.9 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 977Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Turcia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kavaklıdere?
Copernicus îl datează între 2 august 2021 și 8 august 2021: 7 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 15.322 hectare (153,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Menteşe (10.007 ha, 6,1 %); Kavaklıdere (4.690 ha, 14 %); Yatağan (632 ha, 0,8 %); Bozdoğan (25 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Kavaklıdere și s-a oprit la 3,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,1 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 64, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Turcia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 275 ha; 16 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 19 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 977 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.