Sari la conținut
worldfires
BJ · Benin · –

Incendiul de la Karimama, 25 februarie 2022 Karimama

Stins · ultima detecție 1 mar. 2022, 00:39 UTC

Focul a pornit pe 25 februarie 2022 în Karimama, Benin, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.999 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 46-lea ca mărime din Alibori din 2016 (din 448 cu pagină). Al 21-lea din Benin în 2022, din 96.

Suprafață arsă
3.999ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
25 feb. 2022 – 1 mar. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
25 feb.
2022
Focare termice
116
într-un singur focar: 30 MW
Pericol la început
67
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
132MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 feb.1 mar.
1 mar. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

26 feb. 2022 · 416 MW · 55 27 feb. 2022 · 93 MW · 50 28 feb. 2022 · 20 MW · 10 1 mar. 2022 · 1 MW · 1
26 feb. 27 feb. 28 feb. 1 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
39km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

89 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.504 ha în 2016, 299 ha în 2017, 2.664 ha în 2018, 651 ha în 2019, 2.718 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.578 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 17 % din suprafața pe care o are București (40 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Karimama a început aici
    4.025 ha a ajuns pe 26 feb.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 49 % din suprafața din Benin 60 de zile fără ploaie: 44 % din suprafața din Benin

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 feb. 37,6 °C 8 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 67
26 feb. 37,2 °C 8 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 66
27 feb. 38,5 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 65
28 feb. 39,5 °C 8 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 61
1 mar. 40,8 °C 8 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 58
2 mar. după 40,5 °C 5 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 57
3 mar. după 40,6 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 59
4 mar. după 40,9 °C 6 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 58
5 mar. după 39,8 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 59
6 mar. după 41,4 °C 8 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 57
7 mar. după 40,4 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 63
8 mar. după 39,5 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Foarte extrem 71
9 mar. după 40,5 °C 6 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 64
10 mar. după 41,6 °C 4 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 60
11 mar. după 41,6 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 61

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 66,6 și o umiditate minimă de 8 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.

FWI la pornire 66,6
Umiditate minimă 8 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Karimama, martie 2022
3.207 ha 5 zile FWI 66,7 Umiditate min. 7 % la 23 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
1.390 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 24)

A fost de 2,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 5 zile, față de 5 zile.

Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 22 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 24, cu o mediană de 3,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 feb. 2022
După · 8 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 116Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Benin

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Karimama?
GWIS (Copernicus) îl datează între 25 februarie 2022 și 1 martie 2022: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.999 hectare (40,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Karimama (4.025 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,8 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 67, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Benin (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 1.390 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 22 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 116 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.