Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · –

Incendiul de la Kapanga, iunie 2024 Kapanga, Sandoa

Stins · ultima detecție 1 iul. 2024, 11:45 UTC

Focul a pornit pe 17 iunie 2024 în Kapanga, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.600 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 44-lea ca mărime din Lualaba din 2016 (din 62 cu pagină). Al 110-lea din Republica Democrată Congo în 2024, din 133.

Suprafață arsă
5.600ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
17 iun. 2024 – 1 iul. 2024
Comune afectate
2
teritorii
A început pe
17 iun.
2024
Focare termice
202
într-un singur focar: 36 MW
Pericol la început
38
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
111MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 iun.1 iul.
1 iul. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

17 iun. 2024 · 16 MW · 3 19 iun. 2024 · 85 MW · 7 22 iun. 2024 · 147 MW · 29 23 iun. 2024 · 200 MW · 45 24 iun. 2024 · 198 MW · 21 25 iun. 2024 · 158 MW · 24 26 iun. 2024 · 114 MW · 18 27 iun. 2024 · 137 MW · 17 28 iun. 2024 · 31 MW · 10 29 iun. 2024 · 154 MW · 18 30 iun. 2024 · 57 MW · 9 1 iul. 2024 · 36 MW · 1
17 iun. 23 iun. 26 iun. 29 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
42km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 53 de zile când a început.

Zona mai arsese

94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.929 ha în 2016, 2.087 ha în 2017, 2.239 ha în 2018, 1.307 ha în 2019, 3.030 ha în 2020, 2.336 ha în 2021, 2.922 ha în 2022, 1.612 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.291 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 24 % din suprafața pe care o are București (56 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kapanga a început aici
    3.930 ha a ajuns pe 17 iun.
    0,2 %
  2. 1.704 ha a ajuns pe 19 iun.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 iun. 30,3 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 iun. 30,7 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 iun. 31,8 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 38
20 iun. 32,0 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 iun. 32,8 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
22 iun. 33,0 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
23 iun. 31,3 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 iun. 30,9 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
25 iun. 30,2 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 iun. 29,7 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
27 iun. 30,0 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
28 iun. 30,9 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
29 iun. 31,4 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
30 iun. 31,1 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
1 iul. 32,2 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
2 iul. după 31,6 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
3 iul. după 30,8 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 iul. după 32,0 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
5 iul. după 31,9 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 iul. după 31,4 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
7 iul. după 31,2 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
8 iul. după 31,1 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
9 iul. după 31,9 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
10 iul. după 31,6 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
11 iul. după 31,7 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 38,3 și o umiditate minimă de 20 %; înainte: 53 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 34.

FWI la pornire 38,3
Umiditate minimă 20 %
Zile fără ploaie 53
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cambulo, iunie 2022
8.807 ha 16 zile FWI 39,7 Umiditate min. 20 % la 37 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
6.626 ha
suprafață mediană
26 %
au trecut de 10.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 34)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.600 ha față de o mediană de 6.626 ha) și a durat 15 zile, față de 13 zile.

La 32 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 34, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 iun. 2024
După · 8 iul. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 iunie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 52 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 33: de 2,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,552 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM1074 µg/m³
Grosime optică0,80
20 iun.23 iun.26 iun.29 iun.2 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 202Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kapanga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 iunie 2024 și 1 iulie 2024 (15 zile). Perimetrul îl datează între 22 iunie 2024 și 30 iunie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.600 hectare (56,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kapanga (3.930 ha, 0,2 %); Sandoa (1.704 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,0 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 34. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 6.626 ha; 26 % au trecut de 10.000 ha. La 32 din 34 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 iunie 2024 → 1 iulie 2024.
  2. Data de început: 22 iunie 2024 → 17 iunie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 22 iunie 2024 – 30 iunie 2024. 202 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.