Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Kantharalak, martie 2019 กันทรลักษ์ · Kantharalak

Stins · ultima detecție 12 mar. 2019, 18:17 UTC

Focul a pornit pe 10 martie 2019 în Kantharalak, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.304 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 238-lea din Thailanda în 2019, din 385.

Puterea măsurată de satelit este mică (1,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.304ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
10 mar. 2019 – 14 mar. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
10 mar.
2019
Focare termice
3
într-un singur focar: 2 MW
Pericol la început
23
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 mar.14 mar.
12 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

11 mar. 2019 · 2 MW · 1 12 mar. 2019 · 2 MW · 2
11 mar. 12 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
31km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,2 mm pe 23 mar..

Zona mai arsese

53 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 768 ha în 2016, 33 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 694 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,5 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kantharalak กันทรลักษ์ a început aici
    783 ha a ajuns pe 11 mar.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 mar. 32,3 °C 43 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
11 mar. 34,1 °C 35 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
12 mar. 33,3 °C 38 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 24
13 mar. 32,7 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 24
14 mar. 32,1 °C 51 % 29 km/h 0,4 mm Moderat 21
15 mar. după 32,6 °C 47 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 20
16 mar. după 31,8 °C 49 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 24
17 mar. după 32,8 °C 45 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 22
18 mar. după 33,0 °C 43 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 24
19 mar. după 32,7 °C 41 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 23
20 mar. după 32,6 °C 47 % 22 km/h 0,4 mm Ridicat 22
21 mar. după 33,6 °C 45 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 22
22 mar. după 33,6 °C 50 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 23
23 mar. după 34,4 °C 45 % 22 km/h 7,2 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,6 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 49.

FWI la pornire 22,6
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 13
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Choam Ksant, ianuarie 2016
4.402 ha 15 zile FWI 21,7 Umiditate min. 45 % la 29 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

20 de zile
durată mediană
2.850 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 23 din 49)

A rămas sub gemenii săi: 1.304 ha față de o mediană de 2.850 ha. A durat 5 zile, față de 20 de zile.

La 26 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,2 mmprima ploaie
23 mar.la 9 zile după final
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 14 mar., iar pe 23 mar. au căzut 7,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 23 din 49, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 mar. 2019
După · 21 mar. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kantharalak?
GWIS (Copernicus) îl datează între 10 martie 2019 și 14 martie 2019: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.304 hectare (13,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kantharalak (783 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,1 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 49. Durata lor mediană a fost de 20 de zile, iar suprafața mediană de 2.850 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 26 din 49 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.