Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Kanpetlet, 4 aprilie 2019 Kanpetlet

Stins · ultima detecție 20 apr. 2019, 19:25 UTC

Focul a pornit pe 4 aprilie 2019 în Kanpetlet, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.056 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 100-lea ca mărime din Chin din 2016 (din 209 cu pagină). Al 68-lea din Myanmar în 2019, din 177.

Suprafață arsă
3.056ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
4 apr. 2019 – 20 apr. 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
4 apr.
2019
Focare termice
158
într-un singur focar: 57 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
71MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 apr.20 apr.
20 apr. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

4 apr. 2019 · 13 MW · 1 7 apr. 2019 · 2 MW · 3 8 apr. 2019 · 14 MW · 2 9 apr. 2019 · 15 MW · 3 10 apr. 2019 · 203 MW · 52 11 apr. 2019 · 355 MW · 21 12 apr. 2019 · 16 MW · 4 13 apr. 2019 · 7 MW · 2 14 apr. 2019 · 80 MW · 11 15 apr. 2019 · 124 MW · 30 16 apr. 2019 · 92 MW · 18 18 apr. 2019 · 61 MW · 7 19 apr. 2019 · 5 MW · 1 20 apr. 2019 · 5 MW · 3
4 apr. 11 apr. 15 apr. 19 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
56km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.

Zona mai arsese

28 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 778 ha în 2016, 554 ha în 2017, 7 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 868 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (31 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kanpetlet a început aici
    3.071 ha a ajuns pe 4 apr.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 0,07 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 apr. 34,5 °C 32 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 apr. 35,5 °C 31 % 47 km/h 0,1 mm Ridicat 30
6 apr. 33,3 °C 39 % 43 km/h 0,9 mm Moderat 21
7 apr. 34,9 °C 29 % 52 km/h 0,1 mm Ridicat 30
8 apr. 34,5 °C 31 % 55 km/h 0,8 mm Ridicat 28
9 apr. 32,1 °C 36 % 56 km/h 0,5 mm Ridicat 28
10 apr. 34,1 °C 24 % 52 km/h 0,2 mm Ridicat 35
11 apr. 35,6 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 apr. 37,0 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 33
13 apr. 37,1 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
14 apr. 37,4 °C 31 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 apr. 37,2 °C 27 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 36
16 apr. 37,3 °C 29 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
17 apr. 38,5 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
18 apr. 38,0 °C 26 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 38
19 apr. 37,6 °C 25 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 37
20 apr. 37,0 °C 27 % 48 km/h 0,1 mm Ridicat 38
21 apr. după 36,6 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 37
22 apr. după 36,5 °C 29 % 41 km/h 0,4 mm Ridicat 37
23 apr. după 36,0 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
24 apr. după 38,1 °C 25 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
25 apr. după 38,0 °C 26 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
26 apr. după 36,8 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 apr. după 37,1 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
28 apr. după 36,8 °C 31 % 47 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 38
29 apr. după 38,2 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 apr. după 36,7 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 38

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,8 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 29,8
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Paletwa, aprilie 2022
2.221 ha 10 zile FWI 29,9 Umiditate min. 32 % la 64 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 20 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
3.344 ha
suprafață mediană
6 %
au trecut de 10.000 ha
2,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 17)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.056 ha față de o mediană de 3.344 ha) și a durat 17 zile, față de 11 zile.

La 5 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 17, cu o mediană de 2,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 mar. 2019
După · 27 apr. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 158Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kanpetlet?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 aprilie 2019 și 20 aprilie 2019 (17 zile). Perimetrul îl datează între 9 aprilie 2019 și 18 aprilie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.056 hectare (30,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kanpetlet (3.071 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,5 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 3.344 ha; 6 % au trecut de 10.000 ha. La 5 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 18 aprilie 2019 → 20 aprilie 2019.
  2. Data de început: 9 aprilie 2019 → 4 aprilie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 aprilie 2019 – 18 aprilie 2019. 158 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.