Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · →

Incendiul de la Kamina, 12 august 2026 Kamina, Lubudi

Stins · ultima detecție 3 sept. 2026, 12:10 UTC

Focul a pornit pe 12 august 2026 în Kamina, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 17.706 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 8-lea ca mărime din Haut-Lomami din 2016 (din 173 cu pagină). Al 89-lea din Republica Democrată Congo în 2026, din 523.

Compară cu…
Suprafață arsă
17.706ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
12 aug. 2026 – 3 sept. 2026
Comune afectate
2
teritorii
A început pe
12 aug.
2026
Focare termice
522
într-un singur focar: 73 MW
Pericol la început
37
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
219MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 12 aug.3 sept.
3 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

12 aug. 2026 · 105 MW · 7 13 aug. 2026 · 62 MW · 14 14 aug. 2026 · 150 MW · 12 15 aug. 2026 · 7 MW · 2 16 aug. 2026 · 75 MW · 8 17 aug. 2026 · 70 MW · 12 19 aug. 2026 · 158 MW · 24 20 aug. 2026 · 126 MW · 15 21 aug. 2026 · 75 MW · 11 22 aug. 2026 · 154 MW · 23 23 aug. 2026 · 284 MW · 33 24 aug. 2026 · 750 MW · 51 25 aug. 2026 · 78 MW · 14 26 aug. 2026 · 53 MW · 8 27 aug. 2026 · 277 MW · 30 28 aug. 2026 · 196 MW · 31 29 aug. 2026 · 648 MW · 60 30 aug. 2026 · 560 MW · 37 31 aug. 2026 · 631 MW · 82 1 sept. 2026 · 210 MW · 33 2 sept. 2026 · 42 MW · 4 3 sept. 2026 · 107 MW · 11
12 aug. 16 aug. 21 aug. 24 aug. 25 aug. 29 aug. 2 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
41km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 4 sept..

Zona mai arsese

66 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.465 ha în 2016, 1.877 ha în 2017, 1.949 ha în 2018, 408 ha în 2019, 477 ha în 2020, 3.925 ha în 2021, 2.148 ha în 2022, 1.618 ha în 2023, 3.783 ha în 2024, 3.409 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.620 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 75 % din suprafața pe care o are București (177 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kamina a început aici
    11.100 ha a ajuns pe 12 aug.
    0,3 %
  2. 6.745 ha a ajuns pe 12 aug.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită2,4 ha
Locuitori≈ 450

În perimetru se aflau aproximativ 2,4 ha construite și locuiau aproximativ 450 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
12 aug. 32,2 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 37
13 aug. 32,4 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
14 aug. 31,8 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
15 aug. 30,8 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
16 aug. 30,8 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 aug. 31,7 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
18 aug. 32,3 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 aug. 32,0 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 aug. 31,9 °C 13 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 aug. 31,8 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
22 aug. 32,9 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 aug. 33,0 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
24 aug. 33,0 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
25 aug. 33,8 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
26 aug. 32,8 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 aug. 34,0 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
28 aug. 31,5 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 aug. 33,0 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
30 aug. 33,7 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
31 aug. 34,3 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
1 sept. 34,7 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
2 sept. 33,4 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
3 sept. 33,1 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
4 sept. după 32,4 °C 38 % 29 km/h 1,1 mm Ridicat 22

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 5 aug. 2026
După · 10 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 332 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 146: de 9,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5332 µg/m³
Zile peste prag27 de zile
PM10338 µg/m³
Grosime optică2,13
111213141516171819202122232425262728293031123456
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 522Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kamina?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 12 august 2026 și 3 septembrie 2026 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 17 august 2026 și 3 septembrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 17.706 hectare (177,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kamina (11.100 ha, 0,3 %); Lubudi (6.745 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,7 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 13 august 2026 → 12 august 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 august 2026 – 3 septembrie 2026. 522 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.