Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · →

Incendiul de la Kamina, 11 august 2026 Kamina

Stins · ultima detecție 30 aug. 2026, 11:47 UTC

Focul a pornit pe 11 august 2026 în Kamina, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 20 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 9.172 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 32-lea ca mărime din Haut-Lomami din 2016 (din 173 cu pagină). Al 208-lea din Republica Democrată Congo în 2026, din 523.

Compară cu…
Suprafață arsă
9.172ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
20de zile
11 aug. 2026 – 30 aug. 2026
Comune afectate
1
teritorii
A început pe
11 aug.
2026
Focare termice
80
într-un singur focar: 132 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
121MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 aug.30 aug.
30 aug. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

11 aug. 2026 · 3 MW · 1 13 aug. 2026 · 16 MW · 2 14 aug. 2026 · 5 MW · 1 17 aug. 2026 · 235 MW · 14 18 aug. 2026 · 1 MW · 2 19 aug. 2026 · 968 MW · 20 20 aug. 2026 · 53 MW · 2 21 aug. 2026 · 62 MW · 4 22 aug. 2026 · 98 MW · 14 23 aug. 2026 · 334 MW · 13 24 aug. 2026 · 10 MW · 2 25 aug. 2026 · 2 MW · 1 28 aug. 2026 · 4 MW · 1 29 aug. 2026 · 11 MW · 2 30 aug. 2026 · 5 MW · 1
11 aug. 17 aug. 19 aug. 20 aug. 23 aug. 28 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
44km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

85 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.021 ha în 2016, 4.601 ha în 2017, 102 ha în 2018, 2.043 ha în 2019, 2.401 ha în 2020, 2.307 ha în 2021, 1.079 ha în 2022, 1.434 ha în 2023, 1.600 ha în 2024, 1.964 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.832 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 39 % din suprafața pe care o are București (92 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kamina a început aici
    9.227 ha a ajuns pe 11 aug.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,3 ha
Locuitori≈ 500

În perimetru se aflau aproximativ 1,3 ha construite și locuiau aproximativ 500 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 aug. 29,8 °C 31 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 30
12 aug. 30,6 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
13 aug. 31,1 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
14 aug. 30,2 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
15 aug. 29,4 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
16 aug. 29,5 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
17 aug. 30,0 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
18 aug. 30,4 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
19 aug. 30,9 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
20 aug. 30,4 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
21 aug. 29,9 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
22 aug. 30,6 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
23 aug. 31,5 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 aug. 31,8 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
25 aug. 32,6 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
26 aug. 30,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 aug. 32,4 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
28 aug. 30,5 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 aug. 31,2 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
30 aug. 31,9 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
31 aug. după 32,1 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 38
1 sept. după 33,1 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 sept. după 32,0 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 37
3 sept. după 32,3 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
4 sept. după 31,5 °C 37 % 32 km/h 0,2 mm Ridicat 35
5 sept. după 29,8 °C 39 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 sept. după 33,3 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
7 sept. după 31,6 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
8 sept. după 32,9 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 sept. după 31,3 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 aug. 2026
După · 6 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 21 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 210 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 138: de 9,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5210 µg/m³
Zile peste prag25 de zile
PM10217 µg/m³
Grosime optică1,54
91011121314151617181920212223242526272829303112
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 80Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kamina?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 august 2026 și 30 august 2026 (20 de zile). Perimetrul îl datează între 17 august 2026 și 23 august 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 9.172 hectare (91,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Kamina (9.227 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,6 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 23 august 2026 → 30 august 2026.
  2. Data de început: 17 august 2026 → 11 august 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 august 2026 – 23 august 2026. 80 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.