Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 27 iul. 2022 – 18 aug. 2022
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 27 iulie 2022 în Kalulushi, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.209 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 28-lea ca mărime din Copperbelt din 2016 (din 35 cu pagină). Al 199-lea din Zambia în 2022, din 235.
Puterea măsurată de satelit este mică (27,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 27 iul. 2022 până pe 18 aug. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 27 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 8 august 2022; focare în acea zi: 25.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 30,1 °C și umiditatea minimă de 18 % pe 15 august 2022; rafale de 46 km/h pe 16 august 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 5,3 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Mută cursorul ca să vezi ce suprafață publica fișa în fiecare zi.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-07-27 | 0 | 0 | 24,5 | 11,7 | 30 | 13,9 | 34,9 | 0 | 35,4 | alto | 1 |
| 2022-07-28 | 0 | 0 | 24,6 | 11,2 | 32 | 13,3 | 29,2 | 0 | 32,2 | alto | 1 |
| 2022-07-29 | 1 | 1 | 25,1 | 11,5 | 29 | 12,8 | 29,2 | 0 | 30,6 | alto | 1 |
| 2022-07-30 | 3 | 5 | 25,9 | 11,2 | 25 | 11,7 | 26,3 | 0 | 29,8 | alto | 1 |
| 2022-07-31 | 0 | 0 | 27,1 | 12 | 24 | 13,4 | 23,8 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2022-08-01 | 0 | 0 | 27,4 | 14 | 28 | 16,9 | 33,5 | 0 | 37 | alto | 1 |
| 2022-08-02 | 2 | 21 | 25,7 | 14,3 | 29 | 18,4 | 45,4 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-03 | 4 | 86 | 24,9 | 11,9 | 30 | 13,8 | 35,6 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2022-08-04 | 0 | 0 | 25,8 | 12,9 | 29 | 14,8 | 32,8 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2022-08-05 | 6 | 36 | 26,6 | 13,5 | 26 | 16,5 | 41,8 | 0 | 46 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-06 | 2 | 10 | 26,7 | 13,2 | 25 | 15,7 | 40 | 0 | 44,6 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-07 | 26 | 227 | 26,5 | 14 | 26 | 15,1 | 39,2 | 0 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-08 | 25 | 280 | 27,6 | 13,8 | 23 | 13 | 34,6 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-09 | 5 | 58 | 27,6 | 12,6 | 20 | 13,2 | 30,2 | 0 | 40 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-10 | 0 | 0 | 27,4 | 13,5 | 20 | 14,7 | 33,8 | 0 | 43,6 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-11 | 6 | 59 | 26,8 | 13,7 | 24 | 16 | 40,7 | 0 | 48,6 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-12 | 0 | 0 | 26,5 | 14 | 22 | 15,2 | 39,6 | 0 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-13 | 1 | 3 | 27 | 13,3 | 26 | 11,6 | 30,2 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2022-08-14 | 0 | 0 | 29,7 | 12,9 | 19 | 9,8 | 22 | 0 | 37,8 | alto | 1 |
| 2022-08-15 | 1 | 1 | 30,1 | 13 | 18 | 14,5 | 29,5 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-16 | 0 | 0 | 28,3 | 15 | 25 | 18,8 | 45,7 | 0 | 54,7 | extremo | 1 |
| 2022-08-17 | 0 | 0 | 27 | 14,8 | 26 | 15,3 | 39,6 | 0 | 46,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-08-18 | 1 | 4 | 28,2 | 13,9 | 27 | 11 | 28,8 | 0 | 37,3 | alto | 1 |
| 2022-08-19 | 0 | 0 | 29,9 | 15 | 21 | 9,9 | 18,7 | 0 | 35,9 | alto | 0 |
| 2022-08-20 | 0 | 0 | 30,1 | 15,7 | 20 | 12,7 | 26,6 | 0 | 39,2 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-21 | 0 | 0 | 29,5 | 15 | 23 | 19,6 | 43,2 | 0 | 58,4 | extremo | 0 |
| 2022-08-22 | 0 | 0 | 27,2 | 16,5 | 28 | 16,9 | 41,8 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-23 | 0 | 0 | 26,2 | 14,2 | 29 | 17,6 | 37,4 | 0 | 42,8 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-24 | 0 | 0 | 26,7 | 14,2 | 31 | 16,2 | 37,8 | 0 | 41,5 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-25 | 0 | 0 | 27 | 14,5 | 24 | 15,4 | 33,8 | 0 | 38,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-26 | 0 | 0 | 28,5 | 15,7 | 25 | 14,2 | 37,1 | 0 | 37,3 | alto | 0 |
| 2022-08-27 | 0 | 0 | 28,9 | 14,6 | 19 | 14,6 | 37,1 | 0 | 42,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-08-28 | 0 | 0 | 28,2 | 15,6 | 21 | 15 | 39,2 | 0 | 43,2 | muy_alto | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
51 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 621 ha în 2016, 745 ha în 2018, 662 ha în 2019, 19 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.643 ha care arseseră deja.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru se aflau aproximativ 5,3 ha construite și locuiau aproximativ 350 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 91 % din suprafața din Zambia
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 iul. | 24,5 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
| 28 iul. | 24,6 °C | 32 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 29 iul. | 25,1 °C | 29 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 30 iul. | 25,9 °C | 25 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 31 iul. | 27,1 °C | 24 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 1 aug. | 27,4 °C | 28 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 2 aug. | 25,7 °C | 29 % | 45 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 3 aug. | 24,9 °C | 30 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 4 aug. | 25,8 °C | 29 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 5 aug. | 26,6 °C | 26 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 6 aug. | 26,7 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 7 aug. | 26,5 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 8 aug. | 27,6 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 9 aug. | 27,6 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 10 aug. | 27,4 °C | 20 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 11 aug. | 26,8 °C | 24 % | 41 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 12 aug. | 26,5 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 13 aug. | 27,0 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 14 aug. | 29,7 °C | 19 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 15 aug. | 30,1 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 16 aug. | 28,3 °C | 25 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 17 aug. | 27,0 °C | 26 % | 40 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 18 aug. | 28,2 °C | 27 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 19 aug. după | 29,9 °C | 21 % | 19 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 20 aug. după | 30,1 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 21 aug. după | 29,5 °C | 23 % | 43 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 22 aug. după | 27,2 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 23 aug. după | 26,2 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 24 aug. după | 26,7 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 42 |
| 25 aug. după | 27,0 °C | 24 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 26 aug. după | 28,5 °C | 25 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 27 aug. după | 28,9 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 42 |
| 28 aug. după | 28,2 °C | 21 % | 39 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
A pornit cu un FWI de 35,4 și o umiditate minimă de 30 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2023: 12.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 12. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 18 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 20 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 106 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 56: de 3,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.