Incendiul de la Kaev Seima, 5 ianuarie 2025
Kaev Seima, Pech Chreada
Stins · ultima detecție 13 ian. 2025, 18:06 UTC
Focul a pornit pe 5 ianuarie 2025 în Kaev Seima, Cambodgia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.511 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 11-lea ca mărime din Mondulkiri din 2016 (din 84 cu pagină). Al 2-lea din Cambodgia în 2025, din 22.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
5.511ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
5 ian. 2025 – 12 ian. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
8zile
De pe 5 ian. 2025 până pe 12 ian. 2025: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 13 ian. 2025, 18:06 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
5 ian. 2025
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
5 ian. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Cea mai grea zi
doar satelit
545MW
Putere radiativă însumată pe 5 ianuarie 2025; focare în acea zi: 29.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
5 ian. 2025
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
24,0FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 20.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
33,2°C · 34 % UR
Maxima de 33,2 °C și umiditatea minimă de 34 % pe 7 ianuarie 2025; rafale de 62 km/h pe 11 ianuarie 2025.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Ultima zi cu foc: 18 ianuarie 2025 → 12 ianuarie 2025.
jurnal
Data de început: 29 decembrie 2024 → 5 ianuarie 2025.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 12 ianuarie 2025 → 18 ianuarie 2025.
jurnal
Data de început: 5 ianuarie 2025 → 29 decembrie 2024.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei kaev-seima-2025-01-3.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2025-01-05
29
545
31,9
20,9
35
19,1
40,7
0
24
alto
1
2025-01-06
10
66
32,2
20
34
22,2
49
0
27,2
alto
1
2025-01-07
9
87
33,2
20,4
34
18
37,1
0
25,4
alto
1
2025-01-08
16
90
33,2
21,1
28
18,8
37,1
0
29,2
alto
1
2025-01-09
11
74
33
21,2
36
21,8
45,4
0
32,2
alto
1
2025-01-10
40
256
31,6
22,1
38
28,9
60,5
0
37,2
alto
1
2025-01-11
77
436
30,4
20,8
39
28,7
61,6
0
36,2
alto
1
2025-01-12
10
32
29,1
19,2
35
27,2
56,5
0
35,6
alto
1
2025-01-13
2
1
30
17,7
42
24,8
53,6
0
32,1
alto
0
2025-01-14
0
0
33,2
20,7
43
19,5
42,5
0
28,6
alto
0
2025-01-15
0
0
33,4
24,6
46
22
46,1
0,3
30,1
alto
0
2025-01-16
0
0
33,5
23,3
36
27,8
58,3
0
35,7
alto
0
2025-01-17
0
0
31,1
21,3
39
27
54,7
0
35,6
alto
0
2025-01-18
0
0
31,9
19,6
39
22,1
44,6
0
32
alto
0
2025-01-19
0
0
33,2
20,9
31
20,5
42,8
0
33,4
alto
0
2025-01-20
0
0
32,2
19,5
30
17,1
36
0
31,3
alto
0
2025-01-21
0
0
32,7
19,6
29
16,6
34,6
0
32
alto
0
2025-01-22
0
0
33,5
18,9
29
14,8
33,1
0
31,3
alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
5.511ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
5 ian. 2025 – 12 ian. 2025
Comune afectate
2
districte
A început pe
5 ian.
2025
Focare termice
204
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
24
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
176MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
5 ian.12 ian.
Vezi evoluția13 ian. 2025
Cum a evoluat, zi de zi
5 ian.7 ian.9 ian.11 ian.13 ian.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
33°maximă
62km/h · rafală maximă
28%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 20 de zile când a început.
Zona mai arsese
53 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 574 ha în 2016, 822 ha în 2017, 2.698 ha în 2018, 1.560 ha în 2019, 151 ha în 2021, 2.381 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.913 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
5 ian.
31,9 °C
35 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
6 ian.
32,2 °C
34 %
49 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
7 ian.
33,2 °C
34 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
8 ian.
33,2 °C
28 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
9 ian.
33,0 °C
36 %
45 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
10 ian.
31,6 °C
38 %
60 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
11 ian.
30,4 °C
39 %
62 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
12 ian.
29,1 °C
35 %
56 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
13 ian. după
30,0 °C
42 %
54 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
14 ian. după
33,2 °C
43 %
42 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
15 ian. după
33,4 °C
46 %
46 km/h
0,3 mm
Ridicat 30
16 ian. după
33,5 °C
36 %
58 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
17 ian. după
31,1 °C
39 %
55 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
18 ian. după
31,9 °C
39 %
45 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
19 ian. după
33,2 °C
31 %
43 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
20 ian. după
32,2 °C
30 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
21 ian. după
32,7 °C
29 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
22 ian. după
33,5 °C
29 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 24,0 și o umiditate minimă de 35 %; înainte: 20 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 52.
FWI la pornire24,0
Umiditate minimă35 %
Zile fără ploaie20
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Kaev Seima, 5 ianuarie 2025
5.511 ha8 zileFWI 24,0Umiditate min. 35 %
Incendiul de la Thala Barivat, februarie 2023
2.721 ha26 de zileFWI 23,2Umiditate min. 36 %la 112 km, în 2023
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 2,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 16 zile.
Doar 6 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 34 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
62km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 12 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 52, cu o mediană de 1,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 29 dec. 2024
După · 19 ian. 2025
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 13 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 42 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,542µg/m³
Zile peste prag6zile
PM1043µg/m³
Grosime optică0,49
OMS 15
3 ian.6 ian.9 ian.12 ian.15 ian.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 5 ianuarie 2025 și 12 ianuarie 2025: 8 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.511 hectare (55,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Kaev Seima (4.802 ha, 1,7 %); Pech Chreada (748 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,2 °C, o umiditate minimă de 28 % și rafale de 62 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Cambodgia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 52. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 2.544 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 6 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 34 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.