Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Kadiria, iulie 2026 Kadiria, Maala, Lakhdaria

Stins · ultima detecție 19 iul. 2026, 13:25 UTC

Focul a început pe 16 iulie 2026 în comuna Kadiria, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 2.087 hectare, repartizat între 3 comune.

Este al 4-lea ca mărime din Blida din 2016 (din 38 cu pagină). Al 36-lea din Algeria în 2026, din 197.

Suprafață arsă
2.087ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 4zile
16 iul. 2026 – 19 iul. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
16 iul.
2026
Focare termice
36
într-un singur focar: 117 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
447MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 iul.19 iul.
19 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

16 iul. 2026 · 1.187 MW · 18 17 iul. 2026 · 27 MW · 9 19 iul. 2026 · 129 MW · 9
16 iul. 17 iul. 19 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

42°maximă
36km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 27 de zile când a început.

Zona mai arsese

17 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 69 ha în 2021, 293 ha în 2023.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Kadiria a început aici
    1.517 ha a ajuns pe 17 iul.
    16 %
  2. 544 ha a ajuns pe 16 iul.
    9,8 %
  3. Lakhdaria الأخضرية 59.746 loc. · la 3,7 km de centru
    30 ha a ajuns pe 17 iul.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă66 %
  • Alte terenuri naturale33 %
  • Foioase0,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită9,9 ha
Locuitori≈ 1.600

În perimetru se aflau aproximativ 9,9 ha construite și locuiau aproximativ 1.600 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 iul. 41,7 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
17 iul. 40,3 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
18 iul. 42,0 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 iul. 40,9 °C 22 % 35 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 50
20 iul. după 41,0 °C 24 % 34 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 46
21 iul. după 40,8 °C 23 % 35 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 47
22 iul. după 41,8 °C 18 % 36 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 48
23 iul. după 40,2 °C 26 % 35 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 48
24 iul. după 39,2 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
25 iul. după 37,3 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
26 iul. după 33,7 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 iul. după 31,4 °C 48 % 41 km/h 0,2 mm Ridicat 32
28 iul. după 34,3 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 iul. după 34,5 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 44,8 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 27 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 44,8
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 27
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mizrana, iulie 2017
142 ha 3 zile FWI 45,5 Umiditate min. 22 % la 55 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 8 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
236 ha
suprafață mediană
8 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 25)

A fost de 8,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 4 zile, față de 2 zile.

Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 12 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 25, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 iul. 2026
După · 26 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 25 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 17: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,525 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1056 µg/m³
Grosime optică0,65
14 iul.16 iul.18 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 36Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Kadiria?
Perimetrul oficial dă doar data de început (16 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 19 iulie 2026 (4 zile de la 16 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 2.087 hectare (20,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Kadiria (1.517 ha, 16 %); Maala (544 ha, 9,8 %); Lakhdaria (30 ha, 0,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 3,7 km de centrul zonei Lakhdaria, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 42,0 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 236 ha; 8 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 12 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 iulie 2026 → 19 iulie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 36 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.