Focul a început pe 27 august 2022 în comuna Jumilla, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 424 hectare, repartizat între o singură comună. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 27 august 2022 la ora 13:38 și declarat stins pe 1 septembrie 2022.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
424ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa424EGIF (MITECO)425
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 29 august 2022
+− verificare
EGIF (MITECO): 425 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: −0,2 %. Asociere din 8 noiembrie 2026.
Durată din satelit
cu rezerve
2zile
De pe 27 aug. 2022 până pe 28 aug. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 28 aug. 2022, 02:38 UTC
+− verificare
EGIF (MITECO) declară incendiul stins pe 1 septembrie 2022. Sateliții pot vedea jar și după aceea.
Început și cauză
coincide cu datele oficiale
27 aug. 202213:38
Alertă potrivit EGIF (MITECO): 27 august 2022 la ora 13:38. Cauză oficială: naturală (trăsnet).
Sursă
EGIF (MITECO) · 2022300053
Dată
asociat cu fișa pe 8 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 27 august 2022.
Focare termice
doar satelit
11
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 590 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
27 aug. 2022 – 28 aug. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
980MW
Putere radiativă însumată pe 27 august 2022; focare în acea zi: 7.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
27 aug. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
36,0FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 13.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
32,2°C · 33 % UR
Maxima de 32,2 °C și umiditatea minimă de 33 % pe 27 august 2022; rafale de 43 km/h pe 28 august 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial EGIF (MITECO)
Coincide: 425 ha în registrul oficial (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei jumilla-2022-08-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-08-27
7
980
32,2
18,7
33
14,7
37,4
0
36
alto
1
2022-08-28
4
12
31,8
20,5
36
20,3
42,8
0
41,4
muy_alto
1
2022-08-29
0
0
31,3
21,2
36
15,3
36,4
0,4
38,6
muy_alto
0
2022-08-30
0
0
33,9
20,6
38
16,5
41,8
0,8
32,1
alto
0
2022-08-31
0
0
32,6
20,4
31
16,2
36,7
0,2
25,3
alto
0
2022-09-01
0
0
32,8
18,6
29
13,3
32,4
0
37,9
alto
0
2022-09-02
0
0
33,6
21,3
23
11,6
33,5
0
44,1
muy_alto
0
2022-09-03
0
0
31,6
20,2
27
17,4
31,3
0,1
43,1
muy_alto
0
2022-09-04
0
0
32,8
17,9
24
15,9
32
0
41,5
muy_alto
0
2022-09-05
0
0
33,2
18,3
27
13
24,5
0
32,4
alto
0
2022-09-06
0
0
34,1
19,4
19
12,7
30,2
0
34,3
alto
0
2022-09-07
0
0
33,2
18,6
22
8,9
26,3
0
38,6
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), EGIF (MITECO), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
424ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
27 aug. 2022 – 28 aug. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
27 aug.
2022
Focare termice
11
într-un singur focar: 590 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
496MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
27 aug.28 aug.
Vezi evoluția28 aug. 2022
Cum a evoluat, zi de zi
27 aug.28 aug.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
32°maximă
43km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început.
Zona mai arsese
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
Jumilla27.574 loc. · la 10,2 km de centrua început aici
424 haa ajuns pe 27 aug.
0,4 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Conifere84 %
Terenuri agricole14 %
Alte terenuri naturale1,4 %
Tufărișuri și tranziție0,7 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 27 august 2022 și a ars 425 ha (satelitul a măsurat 424 ha).
JumillaUmbría de Sierra Larga27 august 2022 · 13:38425 ha· stins la 1 septembrie 2022· cauză: naturală (trăsnet)
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
27 aug.
32,2 °C
33 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
28 aug.
31,8 °C
36 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
29 aug. după
31,3 °C
36 %
36 km/h
0,4 mm
Foarte ridicat 39
30 aug. după
33,9 °C
38 %
42 km/h
0,8 mm
Ridicat 32
31 aug. după
32,6 °C
31 %
37 km/h
0,2 mm
Ridicat 25
1 sept. după
32,8 °C
29 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
2 sept. după
33,6 °C
23 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
3 sept. după
31,6 °C
27 %
31 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 43
4 sept. după
32,8 °C
24 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
5 sept. după
33,2 °C
27 %
24 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
6 sept. după
34,1 °C
19 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
7 sept. după
33,2 °C
22 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 36,0 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.
FWI la pornire36,0
Umiditate minimă33 %
Zile fără ploaie13
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Jumilla, 27 august 2022
424 ha2 zileFWI 36,0Umiditate min. 33 %
Incendiul de la Callosa d'en Sarrià, septembrie 2016
514 ha2 zileFWI 36,5Umiditate min. 34 %la 117 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 10 sept..
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (424 ha față de o mediană de 460 ha) și a durat 2 zile, față de 2 zile.
La 9 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 28 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 27, cu o mediană de 2,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 20 aug. 2022
După · 4 sept. 2022
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 31 august 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 12 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,512µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1050µg/m³
Grosime optică0,48
25 aug.27 aug.29 aug.31 aug.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 11Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Copernicus îl datează între 27 august 2022 și 28 august 2022: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit EGIF (MITECO), a fost detectat pe 27 august 2022 la ora 13:38 și declarat stins pe 1 septembrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 424 hectare (4,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Jumilla (424 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Jumilla și s-a oprit la 10,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,2 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 460 ha; 22 % au trecut de 1.000 ha. La 9 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 11 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu EGIF (MITECO): 425 ha oficiale față de 424 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.