Sari la conținut
worldfires
RO · România · –

Incendiul de la Jiana, august 2026 Jiana, Gogoșu, Gruia

Stins · ultima detecție 18 oct. 2026, 11:04 UTC

Focul a început pe 29 august 2026 în comuna Jiana, România, iar sateliții au detectat foc timp de 51 de zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 407 hectare, repartizat între 3 comune.

Este al 14-lea ca mărime din Mehedinți din 2016 (din 85 cu pagină). Al 11-lea din România în 2026, din 59.

Suprafață arsă
407ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 51de zile
29 aug. 2026 – 18 oct. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
29 aug.
2026
Focare termice
21
într-un singur focar: 32 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
15MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 aug.18 oct.
18 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

29 aug. 2026 · 8 MW · 2 2 sept. 2026 · 50 MW · 8 3 sept. 2026 · 1 MW · 2 7 sept. 2026 · 22 MW · 3 12 sept. 2026 · 32 MW · 1 17 sept. 2026 · 3 MW · 1 20 sept. 2026 · 3 MW · 1 27 sept. 2026 · 6 MW · 1 30 sept. 2026 · 0 MW · 0 1 oct. 2026 · 0 MW · 0 5 oct. 2026 · 9 MW · 2 9 oct. 2026 · 0 MW · 0 10 oct. 2026 · 0 MW · 0 18 oct. 2026 · 0 MW · 0
2 sept. 20 sept. 1 oct. 10 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
54km/h · rafală maximă
3%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 19 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,2 mm pe 22 oct..

Zona mai arsese

42 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 14 ha în 2018, 8 ha în 2019, 101 ha în 2024, 90 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 170 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Jiana a început aici
    286 ha a ajuns pe 29 aug.
    2,8 %
  2. 105 ha a ajuns pe 30 sept.
    0,9 %
  3. 16 ha
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole59 %
  • Alte terenuri naturale41 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 aug. 32,1 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
30 aug. 34,3 °C 28 % 21 km/h 0,2 mm Ridicat 31
31 aug. 37,3 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
1 sept. 34,3 °C 30 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 35
2 sept. 35,4 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
3 sept. 33,7 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
4 sept. 33,9 °C 19 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 60
5 sept. 38,2 °C 8 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 sept. 31,7 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 67
7 sept. 30,4 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
8 sept. 32,5 °C 9 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
9 sept. 33,8 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
10 sept. 33,7 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 sept. 35,7 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
12 sept. 25,6 °C 30 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 51
13 sept. 27,2 °C 21 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 sept. 27,7 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 35
15 sept. 27,0 °C 32 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 28
16 sept. 30,7 °C 15 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 29
17 sept. 31,8 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
18 sept. 31,5 °C 19 % 17 km/h 0,0 mm Ridicat 35
19 sept. 32,2 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
20 sept. 32,4 °C 17 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 34
21 sept. 27,1 °C 28 % 54 km/h 0,0 mm Extrem 61
22 sept. 21,3 °C 32 % 42 km/h 0,6 mm Foarte ridicat 48
23 sept. 20,6 °C 35 % 49 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 43
24 sept. 22,5 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 sept. 20,8 °C 40 % 22 km/h 0,3 mm Ridicat 23
26 sept. 23,1 °C 34 % 25 km/h 0,1 mm Ridicat 27
27 sept. 25,7 °C 25 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 24
28 sept. 27,1 °C 23 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 28
29 sept. 26,4 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 36
30 sept. 25,1 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
1 oct. 24,1 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 oct. 23,6 °C 23 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 33
3 oct. 24,1 °C 16 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 33
4 oct. 26,0 °C 5 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 35
5 oct. 27,8 °C 3 % 16 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 oct. 27,6 °C 6 % 15 km/h 0,0 mm Ridicat 33
7 oct. 27,7 °C 3 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 oct. 28,3 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 37
9 oct. 27,7 °C 39 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
10 oct. 28,4 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 29
11 oct. 21,5 °C 62 % 38 km/h 5,1 mm Moderat 14
12 oct. 17,2 °C 62 % 37 km/h 11,5 mm Foarte scăzut 4
13 oct. 16,5 °C 61 % 24 km/h 6,0 mm Foarte scăzut 0
14 oct. 18,9 °C 41 % 29 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 1
15 oct. 17,3 °C 48 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 8
16 oct. 17,8 °C 36 % 22 km/h 0,2 mm Scăzut 7
17 oct. 16,6 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 17
18 oct. 21,0 °C 43 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 18
19 oct. după 23,5 °C 36 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 oct. după 22,1 °C 40 % 16 km/h 0,0 mm Moderat 14
21 oct. după 20,8 °C 51 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 15
22 oct. după 17,6 °C 76 % 34 km/h 5,2 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,8 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 19 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 41,8
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 19
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Boljevac Municipality, august 2026
117 ha 1 zi FWI 41,0 Umiditate min. 24 % la 79 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
236 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 23)

A fost de 1,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 51 de zile, față de 2 zile.

Doar 7 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,2 mmprima ploaie
22 oct.la 4 zile după final
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 oct., iar pe 22 oct. au căzut 5,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 23, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 aug. 2026
După · 25 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1020 µg/m³
Grosime optică0,23
16171819
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 21Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din România

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Jiana?
Perimetrul oficial dă doar data de început (29 august 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 18 octombrie 2026 (51 de zile de la 29 august 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 407 hectare (4,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Jiana (286 ha, 2,8 %); Gogoșu (105 ha, 0,9 %); Gruia (16 ha, 0,2 %).
Incendiul de la Jiana mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 18 oct. 2026, 11:04 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,2 °C, o umiditate minimă de 3 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 67, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale România (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 236 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. Doar 7 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 21 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.