Focul a pornit pe 24 august 2023 în Ixiamas, Bolivia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 23.067 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 8-lea ca mărime din La Paz din 2016 (din 106 cu pagină). Al 14-lea din Bolivia în 2023, din 247.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
23.067ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
24 aug. 2023 – 28 aug. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
5zile
De pe 24 aug. 2023 până pe 28 aug. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 27 aug. 2023, 18:25 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
24 aug. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
24 aug. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
833
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 238 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
24 aug. 2023 – 28 aug. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
7.794MW
Putere radiativă însumată pe 25 august 2023; focare în acea zi: 647.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
25 aug. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
31,1FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 10.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
38,6°C · 32 % UR
Maxima de 38,6 °C și umiditatea minimă de 32 % pe 24 august 2023; rafale de 46 km/h pe 25 august 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei ixiamas-2023-08-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-08-24
86
2.581
38,6
24,8
32
17,1
43,9
0
31,1
alto
1
2023-08-25
647
7.794
38,4
25
33
17,2
46,4
0
31,8
alto
1
2023-08-26
94
501
36
24,5
35
11,4
38,5
0,2
28,1
alto
1
2023-08-27
6
45
29,7
19,3
38
15,6
37,8
0
28,9
alto
1
2023-08-28
0
0
33,8
19,8
32
10,7
29,5
0
26
alto
1
2023-08-29
0
0
36,9
20,3
38
13
36,4
0
28
alto
0
2023-08-30
0
0
37,6
24,5
42
12,7
38,2
0
28,2
alto
0
2023-08-31
0
0
37
25,5
42
13
41,8
0,7
24,2
alto
0
2023-09-01
0
0
37,6
25
41
16,8
43,9
0,2
28,6
alto
0
2023-09-02
0
0
37,3
25,4
41
15
46,8
0,1
27,7
alto
0
2023-09-03
0
0
35
24,5
48
15
49
8,3
5,8
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
23.067ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
24 aug. 2023 – 28 aug. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
24 aug.
2023
Focare termice
833
într-un singur focar: 238 MW
Pericol la început
31
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,7GW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
24 aug.28 aug.
Vezi evoluția27 aug. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
24 aug.25 aug.26 aug.27 aug.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
39°maximă
46km/h · rafală maximă
32%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,3 mm pe 3 sept..
Zona mai arsese
88 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 6.954 ha în 2016, 9.203 ha în 2017, 2.244 ha în 2018, 12.962 ha în 2019, 3.065 ha în 2020, 5.658 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 20.378 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
24 aug.
38,6 °C
32 %
44 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
25 aug.
38,4 °C
33 %
46 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
26 aug.
36,0 °C
35 %
38 km/h
0,2 mm
Ridicat 28
27 aug.
29,7 °C
38 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
28 aug.
33,8 °C
32 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
29 aug. după
36,9 °C
38 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
30 aug. după
37,6 °C
42 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
31 aug. după
37,0 °C
42 %
42 km/h
0,7 mm
Ridicat 24
1 sept. după
37,6 °C
41 %
44 km/h
0,2 mm
Ridicat 29
2 sept. după
37,3 °C
41 %
47 km/h
0,1 mm
Ridicat 28
3 sept. după
35,0 °C
48 %
49 km/h
8,3 mm
Scăzut 6
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 31,1 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 38.
FWI la pornire31,1
Umiditate minimă32 %
Zile fără ploaie10
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Ixiamas, 24 august 2023
23.067 ha5 zileFWI 31,1Umiditate min. 32 %
Incendiul de la Reyes, august 2019
7.203 ha7 zileFWI 29,8Umiditate min. 32 %la 127 km, în 2019
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 5,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 5 zile, față de 7 zile.
Doar 2 din cei 38 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 38 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
8,3 mmprima ploaie
3 sept.la 6 zile după final
46km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 28 aug., iar pe 3 sept. au căzut 8,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 34 din 38, cu o mediană de 5,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 17 aug. 2023
După · 4 sept. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 27 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 236 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 96: de 6,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5236µg/m³
Zile peste prag7zile
PM10337µg/m³
Grosime optică1,84
OMS 15
22 aug.24 aug.26 aug.28 aug.30 aug.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 833Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 august 2023 și 28 august 2023 (5 zile). Perimetrul îl datează între 24 august 2023 și 27 august 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 23.067 hectare (230,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ixiamas (23.191 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,6 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Bolivia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 38. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 4.460 ha; 21 % au trecut de 10.000 ha. Doar 2 din cei 38 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 38 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,2 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 august 2023 – 27 august 2023. 833 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.