Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Ivankiv, 11 mai 2022 Іванківський район · Ivankiv

Stins · ultima detecție 21 mai 2022, 00:08 UTC

Focul a început pe 11 mai 2022 în comuna Ivankiv, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 11 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 6.968 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 3-lea ca mărime din Kyiv Oblast din 2016 (din 128 cu pagină). Cel mai mare din Ucraina în 2022, din 531.

Suprafață arsă
6.968ha
perimetru Copernicus
Durată
11zile
11 mai 2022 – 21 mai 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
11 mai
2022
Focare termice
226
într-un singur focar: 250 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
456MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 mai21 mai
21 mai 2022

Cum a evoluat, zi de zi

11 mai 2022 · 15 MW · 3 12 mai 2022 · 674 MW · 35 13 mai 2022 · 8 MW · 4 16 mai 2022 · 2 MW · 2 17 mai 2022 · 2.859 MW · 147 18 mai 2022 · 38 MW · 26 19 mai 2022 · 48 MW · 7 21 mai 2022 · 1 MW · 2
11 mai 13 mai 17 mai 19 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
64km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,1 mm pe 22 mai.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 30 % din suprafața pe care o are București (70 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ivankiv Іванківський район 29.441 loc. · la 13,9 km de centru a început aici
    6.961 ha a ajuns pe 11 mai
    2,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Conifere59 %
  • Pădure mixtă23 %
  • Alte terenuri naturale17 %
  • Foioase0,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 mai 20,9 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 14
12 mai 29,5 °C 25 % 64 km/h 0,5 mm Ridicat 28
13 mai 20,2 °C 29 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 24
14 mai 19,5 °C 40 % 45 km/h 0,6 mm Moderat 18
15 mai 16,9 °C 39 % 49 km/h 0,6 mm Moderat 16
16 mai 18,0 °C 27 % 50 km/h 0,1 mm Moderat 20
17 mai 17,8 °C 24 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 23
18 mai 13,3 °C 54 % 58 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 5
19 mai 20,1 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 13
20 mai 21,8 °C 37 % 22 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 5
21 mai 21,6 °C 53 % 48 km/h 10,7 mm Foarte scăzut 2
22 mai după 12,1 °C 71 % 62 km/h 5,1 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,1 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 46.

FWI la pornire 14,1
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ivankiv, aprilie 2020
222 ha 4 zile FWI 11,3 Umiditate min. 25 % la 5 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,8 mm pe 14 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
304 ha
suprafață mediană
17 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 42 din 46)

A fost de 23,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 11 zile, față de 4 zile.

Doar 2 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,1 mmprima ploaie
22 maia doua zi după final
64km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 mai, iar pe 22 mai au căzut 5,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 42 din 46, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 mai 2022
După · 28 mai 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 mai 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1027 µg/m³
9 mai13 mai17 mai21 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 226Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ivankiv?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 mai 2022 și 21 mai 2022 (11 zile). Perimetrul îl datează între 11 mai 2022 și 16 mai 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 6.968 hectare (69,7 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ivankiv (6.961 ha, 2,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Ivankiv și s-a oprit la 13,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,5 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 64 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 46. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 304 ha; 17 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 mai 2022 – 16 mai 2022. 226 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.