Incendiul de la Iguegben, 5 februarie 2023
Iguegben, Uhunmwonde, Esan West
Stins · ultima detecție 22 feb. 2023, 13:14 UTC
Focul a pornit pe 5 februarie 2023 în Iguegben, Nigeria, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 44.031 hectare, împărțit între 8 comune.
Este cel mai mare incendiu din Edo din 2016 (din 64 cu pagină). Cel mai mare din Nigeria în 2023, din 161.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
44.031ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
5 feb. 2023 – 22 feb. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
18zile
De pe 5 feb. 2023 până pe 22 feb. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 22 feb. 2023, 13:14 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
5 feb. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
5 feb. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
2.291
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 141 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
5 feb. 2023 – 22 feb. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
7.964MW
Putere radiativă însumată pe 18 februarie 2023; focare în acea zi: 747.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
18 feb. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
19,6FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 6.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
38,3°C · 27 % UR
Maxima de 38,3 °C și umiditatea minimă de 27 % pe 12 februarie 2023; rafale de 39 km/h pe 22 februarie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 12.000persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 80 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Data de început: 11 februarie 2023 → 5 februarie 2023.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei iguegben-2023-02-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-02-05
4
18
36,7
25,5
42
13
37,4
0,9
19,6
moderado
1
2023-02-06
0
0
33,6
24,5
62
10,4
29,2
3,5
3,8
muy_bajo
1
2023-02-07
13
41
36,8
24,2
40
12,7
27,7
0,7
15,9
moderado
1
2023-02-08
6
50
34
25,2
48
12,2
28,4
0,8
14,9
moderado
1
2023-02-09
0
0
37,3
25,5
37
13,2
30,6
0
22,4
alto
1
2023-02-10
0
0
36,6
25,9
39
13
27,4
0
23
alto
1
2023-02-11
23
136
36,9
25,9
37
12
25,9
0
23,3
alto
1
2023-02-12
20
186
38,3
26
27
9,8
20,2
0,2
27,5
alto
1
2023-02-13
21
128
37,5
24,7
25
10,5
19,8
0
29,7
alto
1
2023-02-14
21
113
37
25,2
22
6,2
19,4
0,1
28,5
alto
1
2023-02-15
75
789
37,1
23,6
16
7,3
20,5
0
33,5
alto
1
2023-02-16
230
2.361
35,5
21,1
17
10,8
29,5
0
37,3
alto
1
2023-02-17
672
7.013
36,3
21,8
18
13,5
35,6
0
40,6
muy_alto
1
2023-02-18
747
7.964
38,2
22,4
16
12
31
0
40,4
muy_alto
1
2023-02-19
227
1.524
36,8
24,5
27
9,9
20,2
0
36,3
alto
1
2023-02-20
126
754
37,9
24,5
20
9,9
17,6
0
36,9
alto
1
2023-02-21
99
435
37,1
24,2
30
11,9
24,8
0
37
alto
1
2023-02-22
7
204
36,5
25,3
38
13
39,2
0,2
33,4
alto
1
2023-02-23
0
0
36,4
26,7
45
9,7
35,6
0,9
20,9
moderado
0
2023-02-24
0
0
33,6
25,8
59
10,7
25,9
2,8
6,6
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
44.031ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
5 feb. 2023 – 22 feb. 2023
Comune afectate
8
zone de administrație locală
A început pe
5 feb.
2023
Focare termice
2.291
într-un singur focar: 141 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,4GW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
5 feb.22 feb.
Vezi evoluția22 feb. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
5 feb.11 feb.14 feb.18 feb.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
38°maximă
39km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,8 mm pe 24 feb..
Zona mai arsese
51 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 10.048 ha în 2016, 8.209 ha în 2017, 1.578 ha în 2018, 1.777 ha în 2019, 12.364 ha în 2020, 4.635 ha în 2021, 397 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 22.311 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită80ha
Locuitori≈ 12.000
În perimetru se aflau aproximativ 80 ha construite și locuiau aproximativ 12.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
5 feb.
36,7 °C
42 %
37 km/h
0,9 mm
Moderat 20
6 feb.
33,6 °C
62 %
29 km/h
3,5 mm
Foarte scăzut 4
7 feb.
36,8 °C
40 %
28 km/h
0,7 mm
Moderat 16
8 feb.
34,0 °C
48 %
28 km/h
0,8 mm
Moderat 15
9 feb.
37,3 °C
37 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 22
10 feb.
36,6 °C
39 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
11 feb.
36,9 °C
37 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
12 feb.
38,3 °C
27 %
20 km/h
0,2 mm
Ridicat 28
13 feb.
37,5 °C
25 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
14 feb.
37,0 °C
22 %
19 km/h
0,1 mm
Ridicat 28
15 feb.
37,1 °C
16 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
16 feb.
35,5 °C
17 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
17 feb.
36,3 °C
18 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
18 feb.
38,2 °C
16 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
19 feb.
36,8 °C
27 %
20 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
20 feb.
37,9 °C
20 %
18 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
21 feb.
37,1 °C
30 %
25 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
22 feb.
36,5 °C
38 %
39 km/h
0,2 mm
Ridicat 33
23 feb. după
36,4 °C
45 %
36 km/h
0,9 mm
Moderat 21
24 feb. după
33,6 °C
59 %
26 km/h
2,8 mm
Scăzut 7
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 19,6 și o umiditate minimă de 42 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 9.
FWI la pornire19,6
Umiditate minimă42 %
Zile fără ploaie6
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Iguegben, 5 februarie 2023
44.031 ha18 zileFWI 19,6Umiditate min. 42 %
Incendiul de la Owan West, februarie 2019
3.039 ha17 zileFWI 16,6Umiditate min. 43 %la 56 km, în 2019
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 11,1 mm pe 24 feb..
Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 9. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
2,8 mmprima ploaie
24 feb.la 2 zile după final
39km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 22 feb., iar pe 24 feb. au căzut 2,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 29 ian. 2023
După · 1 mar. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 19 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 931 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 447: de 30 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5931µg/m³
Zile peste prag17zile
PM101.330µg/m³
Grosime optică4,02
OMS 15
9 feb.13 feb.17 feb.21 feb.25 feb.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 2.291Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 5 februarie 2023 și 22 februarie 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 11 februarie 2023 și 22 februarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 44.031 hectare (440,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 8 comune: Iguegben (11.845 ha, 31 %); Uhunmwonde (10.096 ha, 4,8 %); Esan West (9.745 ha, 19 %); Orhionmwon (9.269 ha, 3,9 %); Ika South (1.809 ha, 4,3 %); Esan South-East (1.489 ha, 1,1 %); Esan Central (199 ha, 0,8 %); Ika North East (5 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,3 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Nigeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 februarie 2023 – 22 februarie 2023. 2.291 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.