Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii · –

Incendiul Hummingbird, aprilie 2026 Catron

Stins · ultima detecție 20 mai 2026, 20:53 UTC

Focul a pornit pe 20 aprilie 2026 în Catron, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 31 de zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 2.312 hectare, împărțit între un singur comitat.

Este al 70-lea ca mărime din New Mexico din 2016 (din 204 cu pagină). Al 160-lea din Statele Unite ale Americii în 2026, din 419.

Suprafață arsă
2.312ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
≈ 31de zile
20 apr. 2026 – 20 mai 2026
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
20 apr.
2026
Focare termice
490
într-un singur focar: 215 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
726MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 20 apr.20 mai
20 mai 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 apr. 2026 · 5 MW · 2 24 apr. 2026 · 1.055 MW · 22 25 apr. 2026 · 860 MW · 57 26 apr. 2026 · 2.324 MW · 160 27 apr. 2026 · 1.611 MW · 72 28 apr. 2026 · 3.624 MW · 104 29 apr. 2026 · 723 MW · 30 30 apr. 2026 · 604 MW · 27 10 mai 2026 · 10 MW · 1 11 mai 2026 · 30 MW · 3 12 mai 2026 · 9 MW · 2 13 mai 2026 · 6 MW · 5 17 mai 2026 · 8 MW · 1 18 mai 2026 · 18 MW · 3 20 mai 2026 · 5 MW · 1
23 apr. 28 apr. 11 mai 17 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Filmul frontului de foc Cum a înaintat de la o trecere a satelitului la alta (treceri: 28) și cu ce vânt. Vezi filmul

Pe ce vreme a ars

26°maximă
90km/h · rafală maximă
6%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,9 mm pe 25 mai.

Zona mai arsese

2 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 55 ha în 2025.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,8 % din suprafața pe care o are București (23 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Catron a început aici
    2.298 ha a ajuns pe 23 apr.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 apr. 18,2 °C 23 % 34 km/h 1,1 mm Moderat 19
21 apr. 20,3 °C 14 % 47 km/h 0,1 mm Ridicat 23
22 apr. 18,8 °C 10 % 60 km/h 0,0 mm Extrem 50
23 apr. 17,1 °C 13 % 67 km/h 0,0 mm Extrem 53
24 apr. 17,7 °C 12 % 64 km/h 0,0 mm Extrem 53
25 apr. 16,4 °C 18 % 59 km/h 0,4 mm Extrem 52
26 apr. 14,9 °C 22 % 90 km/h 0,0 mm Foarte extrem 74
27 apr. 15,6 °C 11 % 64 km/h 0,0 mm Extrem 50
28 apr. 18,8 °C 7 % 60 km/h 0,0 mm Extrem 58
29 apr. 18,7 °C 8 % 60 km/h 0,0 mm Extrem 56
30 apr. 18,4 °C 16 % 55 km/h 1,6 mm Extrem 55
1 mai 16,1 °C 20 % 34 km/h 1,6 mm Scăzut 10
2 mai 12,8 °C 54 % 37 km/h 14,4 mm Foarte scăzut 4
3 mai 15,9 °C 33 % 52 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 1
4 mai 17,0 °C 22 % 64 km/h 0,3 mm Moderat 15
5 mai 10,6 °C 64 % 72 km/h 9,2 mm Foarte scăzut 0
6 mai 15,3 °C 21 % 44 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
7 mai 18,8 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 6
8 mai 21,8 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 22
9 mai 23,0 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 24
10 mai 23,3 °C 10 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 mai 23,9 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 mai 25,9 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 mai 23,1 °C 15 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
14 mai 22,5 °C 17 % 56 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 48
15 mai 22,7 °C 8 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
16 mai 22,3 °C 9 % 57 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
17 mai 20,2 °C 10 % 68 km/h 0,0 mm Extrem 59
18 mai 19,2 °C 15 % 70 km/h 0,0 mm Extrem 65
19 mai 20,8 °C 13 % 63 km/h 0,0 mm Extrem 56
20 mai 20,4 °C 6 % 55 km/h 0,0 mm Extrem 57
21 mai după 20,3 °C 13 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
22 mai după 21,0 °C 10 % 43 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 48
23 mai după 22,5 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
24 mai după 24,4 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 mai după 17,0 °C 32 % 48 km/h 7,9 mm Scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,9 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 18,9
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul Pasture, iulie 2023
4.452 ha 8 zile FWI 18,9 Umiditate min. 24 % la 22 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 2 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
1.512 ha
suprafață mediană
61 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 28)

A fost de 1,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 31 de zile, față de 11 zile.

Doar 11 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,9 mmprima ploaie
25 maila 5 zile după final
90km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 mai, iar pe 25 mai au căzut 7,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 28, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 apr. 2026
După · 27 mai 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,523 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1038 µg/m³
Grosime optică0,23
18 apr.21 apr.24 apr.27 apr.30 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 490Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Hummingbird?
Perimetrul oficial dă doar data de început (20 aprilie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 20 mai 2026 (31 de zile de la 20 aprilie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 2.312 hectare (23,1 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Catron (2.298 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,9 °C, o umiditate minimă de 6 % și rafale de 90 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 74, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 1.512 ha; 61 % au trecut de 1.000 ha. Doar 11 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 8 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: WFIGS de la NIFC (SUA), oficial.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 490 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.