Incendiul de la Huacaraje, 13 iulie 2024 Huacaraje
Focul a pornit pe 13 iulie 2024 în Huacaraje, Bolivia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 27.886 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 31-lea ca mărime din Beni din 2016 (din 908 cu pagină). Al 26-lea din Bolivia în 2024, din 295.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 27.886ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 26de zile
- 13 iul. 2024 – 7 aug. 2024
- Comune afectate
- 1
- comune
- A început pe
- 13 iul.
- 2024
- Focare termice
- 585
- într-un singur focar: 181 MW
- Pericol la început
- 16
- Moderat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 553MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 13,3 mm pe 8 aug..
Zona mai arsese
98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 15.000 ha în 2016, 11.922 ha în 2017, 5.239 ha în 2018, 10.947 ha în 2019, 8.975 ha în 2020, 19.963 ha în 2021, 21.756 ha în 2022, 17.053 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 27.304 ha care arseseră deja.
- 16.195 ha Incendiul de la Huacaraje, august 2022 40.600 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 14.410 ha Incendiul de la Huacaraje, septembrie 2021 36.282 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 10.110 ha Incendiul de la Huacaraje, octombrie 2023 19.681 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 6.266 ha Incendiul de la San Ramón, iulie 2016 16.390 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 5.024 ha Incendiul de la Huacaraje, septembrie 2017 8.063 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 3.744 ha Incendiul de la Huacaraje, august 2019 4.444 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 3.503 ha Incendiul de la Huacaraje, septembrie 2016 4.139 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 2.795 ha Incendiul de la Huacaraje, august 2020 8.911 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
28.056 ha a ajuns pe 17 iul.5,1 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 iul. | 23,1 °C | 42 % | 35 km/h | 0,0 mm | Moderat 16 |
| 14 iul. | 23,6 °C | 40 % | 37 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 15 iul. | 26,1 °C | 38 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ridicat 21 |
| 16 iul. | 29,3 °C | 38 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 17 iul. | 30,1 °C | 40 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 18 iul. | 32,1 °C | 38 % | 16 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 19 iul. | 32,8 °C | 38 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 20 iul. | 33,1 °C | 35 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 21 iul. | 33,9 °C | 36 % | 13 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 22 iul. | 33,7 °C | 38 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 23 iul. | 33,6 °C | 34 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 24 iul. | 34,4 °C | 31 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 25 iul. | 34,7 °C | 36 % | 17 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 26 iul. | 34,9 °C | 38 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 27 iul. | 35,9 °C | 33 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 28 iul. | 35,0 °C | 36 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 29 iul. | 34,7 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 30 iul. | 28,8 °C | 47 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 31 iul. | 33,4 °C | 42 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 1 aug. | 34,8 °C | 39 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 2 aug. | 35,1 °C | 37 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 3 aug. | 34,8 °C | 42 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 4 aug. | 35,9 °C | 37 % | 37 km/h | 1,4 mm | Moderat 21 |
| 5 aug. | 35,4 °C | 42 % | 26 km/h | 1,2 mm | Moderat 18 |
| 6 aug. | 33,5 °C | 49 % | 32 km/h | 0,5 mm | Moderat 20 |
| 7 aug. | 32,7 °C | 53 % | 44 km/h | 2,2 mm | Moderat 11 |
| 8 aug. după | 29,7 °C | 65 % | 35 km/h | 13,3 mm | Foarte scăzut 2 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 25 iulie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 437 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 239: de 16 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 585Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 19.681 haHuacaraje8 octombrie 2023 · 19 zile · la 5 km
- 16.390 haSan Ramón20 iulie 2016 · 16 zile · la 6 km
- 40.600 haHuacaraje25 august 2022 · 44 de zile · la 10 km
- 36.282 haHuacaraje11 septembrie 2021 · 23 de zile · la 12 km
- 16.715 haHuacaraje17 iulie 2024 · 9 zile · la 19 km
- 32.069 haHuacaraje24 august 2022 · 36 de zile · la 35 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Huacaraje?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 13 iulie 2024 și 7 august 2024 (26 de zile). Perimetrul îl datează între 13 iulie 2024 și 4 august 2024.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 27.886 hectare (278,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat doar în Huacaraje (28.056 ha, 5,1 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 35,9 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Bolivia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 119 · 110 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 iulie 2024 – 4 august 2024. 585 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.