Sari la conținut
worldfires
UK · Regatul Unit ·

Incendiul de la Highland, 23 martie 2022 Highland

Stins · ultima detecție 23 mar. 2022, 13:27 UTC

Focul a început pe 23 martie 2022 în comuna Highland, Regatul Unit, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 330 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde probabil unei arderi de iarbă neagră, grozamă sau pășune montană, nu unui incendiu de pădure. În Regatul Unit și Irlanda, mlaștinile și versanții se ard în fiecare iarnă și primăvară pentru a reînnoi pășunea sau iarba neagră. Este o presupunere a noastră, pe baza perioadei din an, a unui teren aproape fără pădure și a lipsei de știri despre acest foc; nu este confirmată. De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Puterea măsurată de satelit este mică (18,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
330ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
23 mar. 2022 – 23 mar. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
23 mar.
2022
Focare termice
17
într-un singur focar: 18 MW
Pericol la început
2
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
122MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 mar.23 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

23 mar. 2022 · 122 MW · 17

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

15°maximă
38km/h · rafală maximă
42%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 30 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Highland a început aici
    327 ha a ajuns pe 23 mar.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale100 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 mar. 15,0 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
24 mar. după 10,9 °C 73 % 36 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
25 mar. după 11,6 °C 67 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
26 mar. după 11,7 °C 66 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 mar. după 14,0 °C 48 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
28 mar. după 13,0 °C 48 % 16 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
29 mar. după 9,1 °C 63 % 39 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
30 mar. după 4,0 °C 46 % 49 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 2,3 și o umiditate minimă de 42 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 2,3
Umiditate minimă 42 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Highland, aprilie 2019
221 ha 1 zi FWI 2,8 Umiditate min. 43 % la 50 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,5 mm pe 26 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
444 ha
suprafață mediană
31 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 16)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (330 ha față de o mediană de 444 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.

La 1 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,5 mmprima ploaie
30 mar.la 7 zile după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 mar., iar pe 30 mar. au căzut 1,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 16, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 mar. 2022
După · 30 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 martie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 22 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 18: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,522 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1030 µg/m³
21 mar.23 mar.25 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 17Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Regatul Unit

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Highland?
Copernicus îl datează între 23 martie 2022 și 23 martie 2022: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 330 hectare (3,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Highland (327 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,0 °C, o umiditate minimă de 42 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 2, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Regatul Unit (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 444 ha; 31 % au trecut de 1.000 ha. La 1 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 999 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 999 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 17 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Open Government Licence v3.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.