Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Hang Dong, 21 martie 2023 หางดง · Hang Dong, Samoeng, Mae Wang

Stins · ultima detecție 5 apr. 2023, 19:15 UTC

Focul a pornit pe 21 martie 2023 în Hang Dong, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 17 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.195 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 222-lea ca mărime din Chiang Mai Province din 2016 (din 319 cu pagină). Al 278-lea din Thailanda în 2023, din 369.

Puterea măsurată de satelit este mică (6,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.195ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
17zile
21 mar. 2023 – 6 apr. 2023
Comune afectate
3
districte
A început pe
21 mar.
2023
Focare termice
44
într-un singur focar: 7 MW
Pericol la început
9
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
8MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 mar.6 apr.
5 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

24 mar. 2023 · 4 MW · 1 25 mar. 2023 · 8 MW · 5 26 mar. 2023 · 6 MW · 3 27 mar. 2023 · 11 MW · 6 28 mar. 2023 · 6 MW · 3 29 mar. 2023 · 10 MW · 4 30 mar. 2023 · 17 MW · 6 31 mar. 2023 · 18 MW · 12 1 apr. 2023 · 4 MW · 1 3 apr. 2023 · 2 MW · 2 5 apr. 2023 · 3 MW · 1
24 mar. 27 mar. 31 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.

Zona mai arsese

86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 369 ha în 2016, 259 ha în 2017, 135 ha în 2018, 139 ha în 2019, 455 ha în 2020, 119 ha în 2021, 504 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.030 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,1 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Hang Dong หางดง a început aici
    611 ha a ajuns pe 24 mar.
    2,3 %
  2. Samoeng สะเมิง
    587 ha a ajuns pe 26 mar.
    0,6 %
  3. Mae Wang แม่วาง
    3 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 mar. 34,0 °C 40 % 27 km/h 1,9 mm Scăzut 9
22 mar. 35,3 °C 32 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 22
23 mar. 35,7 °C 29 % 32 km/h 0,2 mm Ridicat 25
24 mar. 35,2 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 23
25 mar. 35,0 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 24
26 mar. 35,7 °C 31 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 25
27 mar. 35,5 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 26
28 mar. 36,9 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 mar. 36,6 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
30 mar. 35,5 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
31 mar. 35,1 °C 34 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 29
1 apr. 35,8 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
2 apr. 37,1 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 35
3 apr. 35,2 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
4 apr. 36,6 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 apr. 36,3 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 apr. 36,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 apr. după 36,4 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
8 apr. după 36,8 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 apr. după 36,9 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
10 apr. după 37,4 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 apr. după 37,6 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 apr. după 36,4 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
13 apr. după 38,4 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 33
14 apr. după 38,1 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
15 apr. după 38,2 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 33
16 apr. după 35,9 °C 45 % 26 km/h 0,2 mm Ridicat 28

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 8,8 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 37.

FWI la pornire 8,8
Umiditate minimă 40 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mueang Uttaradit, aprilie 2018
1.213 ha 8 zile FWI 6,8 Umiditate min. 40 % la 185 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,5 mm pe 16 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
2.074 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 37)

A rămas sub gemenii săi: 1.195 ha față de o mediană de 2.074 ha. A durat 17 zile, față de 10 zile.

La 15 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 37, cu o mediană de 3,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 mar. 2023
După · 13 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 121 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 63: de 4,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5121 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10174 µg/m³
Grosime optică1,32
22 mar.25 mar.28 mar.31 mar.3 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 44Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Hang Dong?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 martie 2023 și 6 aprilie 2023 (17 zile). Perimetrul îl datează între 24 martie 2023 și 1 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.195 hectare (12,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Hang Dong (611 ha, 2,3 %); Samoeng (587 ha, 0,6 %); Mae Wang (3 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,1 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 37. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.074 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 1 aprilie 2023 → 6 aprilie 2023.
  2. Data de început: 24 martie 2023 → 21 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 martie 2023 – 1 aprilie 2023. 44 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.