Incendiul de la Gushegu, 6 ianuarie 2026
Chereponi, Gushegu
Stins · ultima detecție 28 ian. 2026, 13:38 UTC
Focul a pornit pe 6 ianuarie 2026 în Gushegu, Ghana, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.314 hectare, împărțit între 2 comune.
Al 21-lea din Ghana în 2026, din 180.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
8.314ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
6 ian. 2026 – 28 ian. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
23de zile
De pe 6 ian. 2026 până pe 28 ian. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 28 ian. 2026, 13:38 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
6 ian. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
6 ian. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
176
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 58 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
6 ian. 2026 – 28 ian. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
287MW
Putere radiativă însumată pe 19 ianuarie 2026; focare în acea zi: 47.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
19 ian. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
38,1FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 59.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,0°C · 24 % UR
Maxima de 37,0 °C și umiditatea minimă de 24 % pe 6 ianuarie 2026; rafale de 40 km/h pe 26 ianuarie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 300persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 2,1 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 8.491 → 8.314 ha.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 21 ianuarie 2026 → 28 ianuarie 2026.
jurnal
Data de început: 9 ianuarie 2026 → 6 ianuarie 2026.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei gushegu-2026-01-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-01-06
2
31
37
21,9
24
10,7
23,8
0
38,1
muy_alto
1
2026-01-07
4
22
36,1
20,7
31
10,6
25,9
0
37,4
alto
1
2026-01-08
1
4
35,1
23
18
10,2
25,9
0
39,8
muy_alto
1
2026-01-09
0
0
36,7
22,5
15
13,8
28,8
0
47
muy_alto
1
2026-01-10
8
90
36,3
21,6
15
10,6
23,4
0
43,9
muy_alto
1
2026-01-11
12
97
35,3
22,5
17
13,8
29,2
0
47,6
muy_alto
1
2026-01-12
6
29
35,1
21,8
14
13,5
29,5
0
47,6
muy_alto
1
2026-01-13
4
20
36,1
21,3
20
10,3
26,3
0
44,4
muy_alto
1
2026-01-14
6
15
36,4
21,3
19
11,2
24,8
0
45,7
muy_alto
1
2026-01-15
5
39
36,6
21,9
18
11,9
26,3
0
46,7
muy_alto
1
2026-01-16
8
19
36
24,4
17
14
31
0
49,3
muy_alto
1
2026-01-17
12
54
35,4
23,2
17
11,3
27,4
0
46,5
muy_alto
1
2026-01-18
25
163
36
20,9
18
9,9
17,6
0
45,3
muy_alto
1
2026-01-19
47
287
36,8
22,8
17
9,7
17,3
0
45,3
muy_alto
1
2026-01-20
12
44
35,4
21,4
18
10,3
24,5
0
46,2
muy_alto
1
2026-01-21
3
24
33,6
22,4
20
18
36
0
52,9
extremo
1
2026-01-22
0
0
33,7
21,2
18
17,3
36
0
52,3
extremo
1
2026-01-23
2
10
34,6
21,8
14
16,8
34,9
0
52
extremo
1
2026-01-24
3
18
36
22,2
14
12
27
0
46,8
muy_alto
1
2026-01-25
6
22
36,1
23,3
11
19,2
39,6
0
58
extremo
1
2026-01-26
1
11
35,5
22,6
12
20
40,3
0
59,4
extremo
1
2026-01-27
0
0
36,3
21,9
13
14
29,9
0
52,1
extremo
1
2026-01-28
9
60
36,2
23,5
15
12,7
27,4
0
50,8
extremo
1
2026-01-29
0
0
36,5
23,6
15
14,3
29,2
0
52,9
extremo
0
2026-01-30
0
0
37,9
23,7
13
13,7
28,4
0
52,4
extremo
0
2026-01-31
0
0
37,3
22,7
12
9,8
18
0
48,2
muy_alto
0
2026-02-01
0
0
38,1
22,9
26
9,4
24,5
0
42,6
muy_alto
0
2026-02-02
0
0
38,3
23,1
25
8,1
22
0
41,4
muy_alto
0
2026-02-03
0
0
36,2
26,6
28
12,3
27,7
0
42,6
muy_alto
0
2026-02-04
0
0
38,1
25,2
19
9,8
22,7
0
41,7
muy_alto
0
2026-02-05
0
0
39,8
24
14
12,5
29,2
0
49,7
muy_alto
0
2026-02-06
0
0
38,2
23
26
12,2
23,4
0
45,4
muy_alto
0
2026-02-07
0
0
37,9
26,6
27
10,9
28,4
0
42,7
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
8.314ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
6 ian. 2026 – 28 ian. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
6 ian.
2026
Focare termice
176
într-un singur focar: 58 MW
Pericol la început
38
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
53MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
6 ian.28 ian.
Vezi evoluția28 ian. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
6 ian.11 ian.15 ian.19 ian.24 ian.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
40km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 59 de zile când a început.
Zona mai arsese
89 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.392 ha în 2016, 32 ha în 2017, 83 ha în 2018, 1.194 ha în 2019, 2.605 ha în 2020, 638 ha în 2021, 3.091 ha în 2022, 3.722 ha în 2023, 3.288 ha în 2024, 2.723 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.436 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită2,1ha
Locuitori≈ 300
În perimetru se aflau aproximativ 2,1 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
6 ian.
37,0 °C
24 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
7 ian.
36,1 °C
31 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
8 ian.
35,1 °C
18 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
9 ian.
36,7 °C
15 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
10 ian.
36,3 °C
15 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
11 ian.
35,3 °C
17 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
12 ian.
35,1 °C
14 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
13 ian.
36,1 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
14 ian.
36,4 °C
19 %
25 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
15 ian.
36,6 °C
18 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
16 ian.
36,0 °C
17 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
17 ian.
35,4 °C
17 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
18 ian.
36,0 °C
18 %
18 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
19 ian.
36,8 °C
17 %
17 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
20 ian.
35,4 °C
18 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
21 ian.
33,6 °C
20 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 53
22 ian.
33,7 °C
18 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 52
23 ian.
34,6 °C
14 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 52
24 ian.
36,0 °C
14 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
25 ian.
36,1 °C
11 %
40 km/h
0,0 mm
Extrem 58
26 ian.
35,5 °C
12 %
40 km/h
0,0 mm
Extrem 59
27 ian.
36,3 °C
13 %
30 km/h
0,0 mm
Extrem 52
28 ian.
36,2 °C
15 %
27 km/h
0,0 mm
Extrem 51
29 ian. după
36,5 °C
15 %
29 km/h
0,0 mm
Extrem 53
30 ian. după
37,9 °C
13 %
28 km/h
0,0 mm
Extrem 52
31 ian. după
37,3 °C
12 %
18 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
1 feb. după
38,1 °C
26 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
2 feb. după
38,3 °C
25 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
3 feb. după
36,2 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
4 feb. după
38,1 °C
19 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
5 feb. după
39,8 °C
14 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
6 feb. după
38,2 °C
26 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
7 feb. după
37,9 °C
27 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 30 dec. 2025
După · 4 feb. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 12 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 123 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 99: de 6,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5123µg/m³
Zile peste prag18zile
PM10697µg/m³
Grosime optică1,41
OMS 15
7 ian.11 ian.15 ian.19 ian.23 ian.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 176Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 ianuarie 2026 și 28 ianuarie 2026 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 9 ianuarie 2026 și 21 ianuarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.314 hectare (83,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Chereponi (5.195 ha, 3,8 %); Gushegu (3.349 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,0 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Ghana (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 ianuarie 2026 – 21 ianuarie 2026. 176 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.