Sari la conținut
worldfires
PK · Pakistan · –

Incendiul de la Gujranwala, octombrie 2026 Muridke, Kamoke, Gujranwala

Se potolește · ultima detecție 7 nov. 2026, 09:00 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 28 octombrie 2026 în comuna Gujranwala, Pakistan. Este activ de 11 zile, cu 80 focare termice și o suprafață cu foc de circa 1.008 hectare reconstituită din ele, repartizată între 4 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Puterea măsurată de satelit este mică (15,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Nicio detecție de la 7 nov. 2026, 09:00 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Suprafață cu foc
≈ 1.008ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
11zile
28 oct. 2026 – 7 nov. 2026
Comune afectate
4
subdistricte
A început pe
28 oct.
2026
Focare termice
80
într-un singur focar: 16 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
49MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 oct.7 nov.
7 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

28 oct. 2026 · 36 MW · 10 29 oct. 2026 · 58 MW · 13 30 oct. 2026 · 29 MW · 8 31 oct. 2026 · 10 MW · 3 1 nov. 2026 · 66 MW · 8 2 nov. 2026 · 49 MW · 7 3 nov. 2026 · 49 MW · 13 4 nov. 2026 · 64 MW · 19 5 nov. 2026 · 52 MW · 14 6 nov. 2026 · 68 MW · 12 7 nov. 2026 · 59 MW · 13
28 oct. 31 oct. 3 nov. 6 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
24km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 574 ha a ajuns pe 29 oct.
    0,6 %
  2. 280 ha a ajuns pe 29 oct.
    0,4 %
  3. Gujranwala a început aici
    126 ha a ajuns pe 28 oct.
    0,2 %
  4. 28 ha a ajuns pe 29 oct.
    0,1 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 oct. 29,2 °C 33 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 19
29 oct. 29,8 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 19
30 oct. 27,3 °C 48 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 15
31 oct. 28,8 °C 37 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 19
1 nov. 28,5 °C 41 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 18
2 nov. 28,7 °C 41 % 17 km/h 0,0 mm Moderat 18
3 nov. 29,1 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
4 nov. 28,9 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 21
5 nov. 28,7 °C 39 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 23
6 nov. 28,5 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 21
7 nov. 28,2 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 23

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 oct. 2026
După · 7 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 80Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Pakistan

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gujranwala?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 28 octombrie 2026 și 7 noiembrie 2026 (11 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 1.008 hectare cu foc (10,1 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Muridke (574 ha, 0,6 %); Kamoke (280 ha, 0,4 %); Gujranwala (126 ha, 0,2 %); Ferozewala (28 ha, 0,1 %).
Incendiul de la Gujranwala mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 7 nov. 2026, 09:00 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,8 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 24 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 23, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Pakistan (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 1122 · 16 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 1122 · 16.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 1.008 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 80 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.