Sari la conținut
worldfires
ET · Etiopia · →

Incendiul de la Guba, 22 octombrie 2026 Guba

Se potolește · ultima detecție 1 nov. 2026, 22:26 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 22 octombrie 2026 în comuna Guba, Etiopia. Este activ de 10 zile, cu 248 focare termice și o suprafață cu foc de circa 3.192 hectare reconstituită din ele, repartizată între o singură comună.

Compară cu…

Sugestii: Guba · 2021Guba · 2020

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Nicio detecție de la 1 nov. 2026, 22:26 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Suprafață cu foc
≈ 3.192ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
22 oct. 2026 – 31 oct. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
22 oct.
2026
Focare termice
248
într-un singur focar: 37 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
153MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 oct.31 oct.
1 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

22 oct. 2026 · 29 MW · 4 23 oct. 2026 · 33 MW · 6 24 oct. 2026 · 203 MW · 49 25 oct. 2026 · 213 MW · 37 26 oct. 2026 · 96 MW · 11 27 oct. 2026 · 126 MW · 18 28 oct. 2026 · 136 MW · 28 29 oct. 2026 · 375 MW · 44 30 oct. 2026 · 142 MW · 33 31 oct. 2026 · 199 MW · 31 1 nov. 2026 · 128 MW · 22
22 oct. 24 oct. 26 oct. 28 oct. 29 oct. 30 oct. 1 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
41km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Guba a început aici
    3.192 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,5 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 oct. 40,4 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
23 oct. 40,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 oct. 39,1 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
25 oct. 39,1 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 oct. 38,5 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 51
27 oct. 37,8 °C 23 % 35 km/h 5,2 mm Moderat 19
28 oct. 37,2 °C 22 % 27 km/h 0,9 mm Ridicat 28
29 oct. 38,5 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 31
30 oct. 38,3 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
31 oct. 38,8 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
1 nov. după 37,8 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
2 nov. după 39,5 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 oct. 2026
După · 1 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 26 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 32 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,532 µg/m³
Zile peste prag9 zile
PM1052 µg/m³
Grosime optică0,45
171819202122232425262728
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 248Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Etiopia ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Guba?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 22 octombrie 2026 și 31 octombrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 3.192 hectare cu foc (31,9 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Guba (3.192 ha, 0,5 %).
Incendiul de la Guba mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 1 nov. 2026, 22:26 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,5 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Etiopia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 7 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 29 octombrie 2026.
  1. Suprafață: ≈ 2.898 → ≈ 3.192 ha.
  2. Data de început: 21 octombrie 2026 → 22 octombrie 2026.
  3. Suprafață: ≈ 2.772 → ≈ 2.898 ha.
  4. Data de început: 20 octombrie 2026 → 21 octombrie 2026.
  5. Suprafață: ≈ 2.254 → ≈ 2.772 ha.
  6. Data de început: 19 octombrie 2026 → 20 octombrie 2026.
  7. Fișa este publicată (≈ 2.254 ha).

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 3.192 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 248 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.