Sari la conținut
worldfires
HR · Croația ·

Incendiul de la Grad Gospić, 13 martie 2022 Grad Gospić

Stins · ultima detecție 13 mar. 2022, 11:29 UTC

Focul a început pe 13 martie 2022 în comuna Grad Gospić, Croația, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 415 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 18-lea ca mărime din Lika-Senj din 2016 (din 85 cu pagină). Al 17-lea din Croația în 2022, din 59.

Puterea măsurată de satelit este mică (12,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
415ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
13 mar. 2022 – 13 mar. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
13 mar.
2022
Focare termice
9
într-un singur focar: 13 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
70MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 mar.13 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

13 mar. 2022 · 70 MW · 9

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

9°maximă
33km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început.

Zona mai arsese

98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 376 ha în 2017, 377 ha în 2019, 236 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 406 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Grad Gospić a început aici
    415 ha a ajuns pe 13 mar.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale85 %
  • Tufărișuri și tranziție6,0 %
  • Conifere4,8 %
  • Suprafețe artificiale4,1 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 mar. 9,4 °C 37 % 33 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
14 mar. după 11,8 °C 46 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
15 mar. după 12,2 °C 52 % 31 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 3
16 mar. după 12,7 °C 60 % 35 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 2
17 mar. după 11,2 °C 51 % 49 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
18 mar. după 10,8 °C 38 % 66 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
19 mar. după 11,2 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
20 mar. după 10,0 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Scăzut 6
21 mar. după 10,4 °C 21 % 51 km/h 0,0 mm Scăzut 8
22 mar. după 14,0 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Scăzut 8
23 mar. după 17,7 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Scăzut 9

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 3,3 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 3,3
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Grad Slunj, februarie 2019
100 ha 1 zi FWI 3,4 Umiditate min. 37 % la 65 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 22 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
206 ha
suprafață mediană
6 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 35 din 35)

A fost de 2,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 2 zile.

Doar 7 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
33km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 35 din 35, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 mar. 2022
După · 20 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 martie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1020 µg/m³
11 mar.13 mar.15 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 9Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Croația

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Grad Gospić?
Copernicus îl datează între 13 martie 2022 și 13 martie 2022: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 415 hectare (4,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Grad Gospić (415 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 9,4 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 3, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Croația (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 206 ha; 6 % au trecut de 1.000 ha. Doar 7 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 9 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.