Incendiul de la Gouiné, 7 ianuarie 2026 Gouiné, Guintéguéla, Gbonné
Focul a pornit pe 7 ianuarie 2026 în Gouiné, Côte d’Ivoire, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 28 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 36.986 hectare, împărțit între 4 comune.
Este cel mai mare incendiu din Montagnes din 2016 (din 123 cu pagină). Cel mai mare din Côte d’Ivoire în 2026, din 136.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 36.986ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 28de zile
- 7 ian. 2026 – 3 feb. 2026
- Comune afectate
- 4
- subprefecturi
- A început pe
- 7 ian.
- 2026
- Focare termice
- 862
- într-un singur focar: 120 MW
- Pericol la început
- 25
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 242MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început.
Zona mai arsese
97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7.895 ha în 2016, 22.920 ha în 2017, 13.233 ha în 2018, 23.071 ha în 2019, 24.305 ha în 2020, 14.551 ha în 2021, 16.754 ha în 2022, 13.308 ha în 2023, 22.901 ha în 2024, 3.166 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 35.906 ha care arseseră deja.
- 15.763 ha Incendiul de la Gouiné, decembrie 2017 25.038 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 9.712 ha Incendiul de la Gouiné, ianuarie 2021 24.388 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 8.731 ha Incendiul de la Gouiné, ianuarie 2022 11.688 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 7.543 ha Incendiul de la Gouiné, ianuarie 2020 14.988 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 7.380 ha Incendiul de la Gouiné, ianuarie 2024 21.060 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 6.355 ha Incendiul de la Gouiné, ianuarie 2018 9.706 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 4.375 ha Incendiul de la Sifié, decembrie 2022 10.668 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 4.373 ha Incendiul de la Gouiné, decembrie 2018 7.208 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Gouiné a început aici25.130 ha a ajuns pe 8 ian.18 %
-
11.841 ha a ajuns pe 8 ian.8,1 %
-
162 ha0,2 %
-
89 ha a ajuns pe 23 ian.0,2 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 ian. | 35,0 °C | 34 % | 34 km/h | 0,4 mm | Ridicat 25 |
| 8 ian. | 30,7 °C | 28 % | 36 km/h | 0,5 mm | Ridicat 27 |
| 9 ian. | 35,2 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 10 ian. | 35,4 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 11 ian. | 34,9 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 12 ian. | 34,7 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 13 ian. | 34,5 °C | 32 % | 18 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 14 ian. | 33,7 °C | 34 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 15 ian. | 34,6 °C | 36 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 16 ian. | 34,4 °C | 39 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 17 ian. | 35,0 °C | 25 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 18 ian. | 35,6 °C | 31 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 19 ian. | 34,9 °C | 31 % | 24 km/h | 0,2 mm | Ridicat 31 |
| 20 ian. | 34,1 °C | 39 % | 34 km/h | 1,6 mm | Moderat 16 |
| 21 ian. | 35,0 °C | 23 % | 27 km/h | 0,6 mm | Ridicat 28 |
| 22 ian. | 32,8 °C | 19 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 23 ian. | 34,3 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 24 ian. | 34,9 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 25 ian. | 34,9 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 26 ian. | 34,8 °C | 5 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 27 ian. | 35,0 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 28 ian. | 36,0 °C | 15 % | 20 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 29 ian. | 36,4 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 30 ian. | 36,5 °C | 18 % | 22 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 31 ian. | 35,9 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 1 feb. | 36,3 °C | 30 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 2 feb. | 35,9 °C | 35 % | 23 km/h | 2,2 mm | Moderat 19 |
| 3 feb. | 29,5 °C | 48 % | 22 km/h | 1,1 mm | Moderat 13 |
| 4 feb. după | 36,1 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 5 feb. după | 35,8 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 6 feb. după | 36,2 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 7 feb. după | 37,3 °C | 23 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 8 feb. după | 37,2 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 36 |
| 9 feb. după | 36,4 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 10 feb. după | 35,8 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 39 |
| 11 feb. după | 35,5 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 12 feb. după | 36,9 °C | 26 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 13 feb. după | 34,1 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 17 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 70 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 61: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 862Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 11.688 haGouiné11 ianuarie 2022 · 22 de zile · la 6 km
- 15.503 haGouiné1 ianuarie 2019 · 18 zile · la 10 km
- 24.388 haGouiné14 ianuarie 2021 · 22 de zile · la 13 km
- 21.060 haGouiné6 ianuarie 2024 · 32 de zile · la 14 km
- 14.988 haGouiné25 ianuarie 2020 · 23 de zile · la 14 km
- 9.951 haGuintéguéla30 decembrie 2019 · 16 zile · la 19 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Gouiné?
- GWIS (Copernicus) îl datează între 7 ianuarie 2026 și 3 februarie 2026: 28 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 36.986 hectare (369,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 4 comune: Gouiné (25.130 ha, 18 %); Guintéguéla (11.841 ha, 8,1 %); Gbonné (162 ha, 0,2 %); Kamalo (89 ha, 0,2 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 5 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Côte d’Ivoire (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 180 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 9 poligoane grupate în această fișă.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 862 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.