Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii · –

Incendiul Goshen Pass, aprilie 2017 Rockbridge

Stins · ultima detecție 15 apr. 2017, 07:10 UTC

Focul a pornit pe 10 aprilie 2017 în Rockbridge, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 934 hectare, împărțit între un singur comitat.

Este al 7-lea ca mărime din Virginia din 2016 (din 17 cu pagină). Al 402-lea din Statele Unite ale Americii în 2017, din 619.

Suprafață arsă
934ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
≈ 7zile
10 apr. 2017 – 16 apr. 2017
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
10 apr.
2017
Focare termice
101
într-un singur focar: 98 MW
Pericol la început
9
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
149MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 apr.16 apr.
15 apr. 2017

Cum a evoluat, zi de zi

11 apr. 2017 · 84 MW · 20 12 apr. 2017 · 45 MW · 11 13 apr. 2017 · 152 MW · 37 14 apr. 2017 · 459 MW · 28 15 apr. 2017 · 7 MW · 5
11 apr. 12 apr. 13 apr. 14 apr. 15 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

26°maximă
56km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,5 mm pe 17 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4 % din suprafața pe care o are București (9,3 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Rockbridge a început aici
    944 ha a ajuns pe 11 apr.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 apr. 23,8 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 9
11 apr. 25,5 °C 27 % 33 km/h 0,3 mm Scăzut 9
12 apr. 22,6 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 11
13 apr. 20,6 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 11
14 apr. 21,6 °C 36 % 26 km/h 0,2 mm Scăzut 10
15 apr. 23,5 °C 42 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 12
16 apr. 23,2 °C 38 % 56 km/h 0,2 mm Moderat 14
17 apr. după 17,8 °C 55 % 36 km/h 4,5 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 9,0 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 9,0
Umiditate minimă 25 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul Hogback, aprilie 2021
444 ha 3 zile FWI 11,6 Umiditate min. 28 % la 2 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 12,8 mm pe 3 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
932 ha
suprafață mediană
47 %
au trecut de 1.000 ha
9,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 17)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (934 ha față de o mediană de 932 ha) și a durat 7 zile, față de 4 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,5 mmprima ploaie
17 apr.a doua zi după final
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 apr., iar pe 17 apr. au căzut 4,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 17, cu o mediană de 9,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 apr. 2017
După · 23 apr. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 101Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Goshen Pass?
Perimetrul oficial dă doar data de început (10 aprilie 2017). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 16 aprilie 2017 (7 zile de la 10 aprilie 2017), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 934 hectare (9,3 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Rockbridge (944 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,5 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 14, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 932 ha; 47 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: MTBS (Serviciul Geologic și Serviciul Forestier ale SUA), oficial.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 101 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.