Sari la conținut
worldfires
GN · Guineea · –

Incendiul de la Gnaléah, 16 februarie 2022 Gnaléah

Stins · ultima detecție 27 feb. 2022, 02:58 UTC

Focul a pornit pe 16 februarie 2022 în Gnaléah, Guineea, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.236 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 118-lea ca mărime din Faranah din 2016 (din 160 cu pagină). Al 79-lea din Guineea în 2022, din 107.

Suprafață arsă
2.236ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
16 feb. 2022 – 27 feb. 2022
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
16 feb.
2022
Focare termice
69
într-un singur focar: 106 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
137MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 feb.27 feb.
27 feb. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

16 feb. 2022 · 228 MW · 6 17 feb. 2022 · 211 MW · 12 18 feb. 2022 · 6 MW · 3 19 feb. 2022 · 95 MW · 16 20 feb. 2022 · 508 MW · 22 21 feb. 2022 · 0 MW · 1 26 feb. 2022 · 43 MW · 7 27 feb. 2022 · 3 MW · 2
16 feb. 18 feb. 20 feb. 26 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
33km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

68 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.030 ha în 2016, 394 ha în 2017, 687 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.530 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,5 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Gnaléah a început aici
    2.250 ha a ajuns pe 16 feb.
    2,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,67 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 0,67 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 25 % din suprafața din Guineea 60 de zile fără ploaie: 34 % din suprafața din Guineea

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 feb. 35,9 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
17 feb. 36,0 °C 15 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
18 feb. 35,9 °C 18 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 feb. 35,9 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
20 feb. 38,0 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 51
21 feb. 36,0 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50
22 feb. 37,1 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 feb. 36,9 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 feb. 36,2 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
25 feb. 36,0 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
26 feb. 38,0 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
27 feb. 37,2 °C 17 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
28 feb. după 36,0 °C 29 % 29 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 45
1 mar. după 35,8 °C 25 % 25 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 43
2 mar. după 36,6 °C 27 % 29 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 45
3 mar. după 36,2 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 mar. după 35,6 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
5 mar. după 36,7 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 mar. după 37,8 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
7 mar. după 37,5 °C 7 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
8 mar. după 37,7 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 mar. după 37,9 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 51,6 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 51.

FWI la pornire 51,6
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Gnaléah, februarie 2022
2.919 ha 7 zile FWI 52,4 Umiditate min. 14 % la 4 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

7 zile
durată mediană
2.586 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 51)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.236 ha față de o mediană de 2.586 ha) și a durat 12 zile, față de 7 zile.

La 35 din 51 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
33km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 27 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 51, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 feb. 2022
După · 6 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 69Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Guineea

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gnaléah?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 16 februarie 2022 și 27 februarie 2022 (12 zile). Perimetrul îl datează între 16 februarie 2022 și 20 februarie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.236 hectare (22,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Gnaléah (2.250 ha, 2,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,0 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Guineea (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 51. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 2.586 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 35 din 51 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 20 februarie 2022 → 27 februarie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 februarie 2022 – 20 februarie 2022. 69 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.