Sari la conținut
worldfires
BA · Bosnia și Herțegovina · –

Incendiul de la Glamoč, 27 februarie 2026 Glamoč

Stins · ultima detecție 6 mar. 2026, 12:13 UTC

Focul a început pe 27 februarie 2026 în comuna Glamoč, Bosnia și Herțegovina, iar sateliții au detectat foc timp de 8 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 420 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 149-lea ca mărime din Federation of Bosnia and Herzegovina din 2016 (din 520 cu pagină). Al 25-lea din Bosnia și Herțegovina în 2026, din 94.

Puterea măsurată de satelit este mică (6,6 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
420ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 8zile
27 feb. 2026 – 6 mar. 2026
Comune afectate
1
comune
A început pe
27 feb.
2026
Focare termice
3
într-un singur focar: 7 MW
Pericol la început
1
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
8MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 feb.6 mar.
6 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

27 feb. 2026 · 4 MW · 1 6 mar. 2026 · 13 MW · 2
27 feb. 6 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

16°maximă
32km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,8 mm pe 9 mar..

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 29 ha în 2016, 406 ha în 2017, 37 ha în 2019, 366 ha în 2020, 149 ha în 2022, 14 ha în 2024, 10 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 418 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Glamoč a început aici
    420 ha a ajuns pe 27 feb.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale90 %
  • Tufărișuri și tranziție9,9 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 feb. 16,4 °C 34 % 13 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
28 feb. 15,8 °C 41 % 14 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
1 mar. 13,5 °C 54 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
2 mar. 8,0 °C 76 % 22 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 1
3 mar. 12,7 °C 45 % 14 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 1
4 mar. 9,8 °C 61 % 32 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 0
5 mar. 12,3 °C 40 % 30 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 0
6 mar. 14,8 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
7 mar. după 14,1 °C 40 % 23 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
8 mar. după 13,5 °C 35 % 26 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 3
9 mar. după 11,2 °C 49 % 23 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 1,0 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 46.

FWI la pornire 1,0
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Glamoč, februarie 2017
700 ha 2 zile FWI 0,5 Umiditate min. 34 % la 2 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 21,3 mm pe 18 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
264 ha
suprafață mediană
11 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 40 din 46)

A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 2 zile.

Doar 11 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,8 mmprima ploaie
9 mar.la 3 zile după final
32km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 mar., iar pe 9 mar. au căzut 1,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 40 din 46, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 feb. 2026
După · 13 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1020 µg/m³
Grosime optică0,41
25 feb.27 feb.1 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Bosnia și Herțegovina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Glamoč?
Perimetrul oficial dă doar data de început (27 februarie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 6 martie 2026 (8 zile de la 27 februarie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 420 hectare (4,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Glamoč (420 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 16,4 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 2, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Bosnia și Herțegovina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 46. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 264 ha; 11 % au trecut de 1.000 ha. Doar 11 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 46 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 123 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 27 februarie 2026 → 6 martie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 123 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 3 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.