Sari la conținut
worldfires
BA · Bosnia și Herțegovina · –

Incendiul de la Glamoč, 24 martie 2022 Livno, Glamoč

Stins · ultima detecție 27 mar. 2022, 00:42 UTC

Focul a început pe 24 martie 2022 în comuna Glamoč, Bosnia și Herțegovina, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.442 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 39-lea ca mărime din Federation of Bosnia and Herzegovina din 2016 (din 520 cu pagină). Al 10-lea din Bosnia și Herțegovina în 2022, din 144.

Puterea măsurată de satelit este mică (13,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.442ha
perimetru Copernicus
Durată
4zile
24 mar. 2022 – 27 mar. 2022
Comune afectate
2
comune
A început pe
24 mar.
2022
Focare termice
38
într-un singur focar: 13 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
52MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 mar.27 mar.
27 mar. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

24 mar. 2022 · 14 MW · 5 25 mar. 2022 · 139 MW · 19 26 mar. 2022 · 54 MW · 13 27 mar. 2022 · 1 MW · 1
24 mar. 25 mar. 26 mar. 27 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

18°maximă
31km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,3 mm pe 30 mar..

Zona mai arsese

17 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 156 ha în 2016, 103 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,1 % din suprafața pe care o are București (14 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 1.034 ha a ajuns pe 24 mar.
    1,1 %
  2. Glamoč a început aici
    408 ha a ajuns pe 24 mar.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție40 %
  • Alte terenuri naturale36 %
  • Foioase21 %
  • Terenuri agricole3,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,37 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,37 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 5,3 % din suprafața din Bosnia și Herțegovina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 mar. 17,9 °C 12 % 23 km/h 0,0 mm Scăzut 7
25 mar. 15,9 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 8
26 mar. 16,2 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Scăzut 8
27 mar. 16,3 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 9
28 mar. după 15,2 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 8
29 mar. după 13,8 °C 43 % 44 km/h 0,0 mm Scăzut 8
30 mar. după 9,7 °C 63 % 62 km/h 5,3 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,1 și o umiditate minimă de 12 %; înainte: 17 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 7,1
Umiditate minimă 12 %
Zile fără ploaie 17
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bosansko Grahovo, martie 2020
110 ha 1 zi FWI 6,0 Umiditate min. 14 % la 47 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 22 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
238 ha
suprafață mediană
11 %
au trecut de 1.000 ha
14,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 28 din 28)

A fost de 6,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 4 zile, față de 5 zile.

Doar 3 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 14,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,3 mmprima ploaie
30 mar.la 3 zile după final
31km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 27 mar., iar pe 30 mar. au căzut 5,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 28 din 28, cu o mediană de 14,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 mar. 2022
După · 3 apr. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 38Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Bosnia și Herțegovina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Glamoč?
Copernicus îl datează între 24 martie 2022 și 27 martie 2022: 4 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.442 hectare (14,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Livno (1.034 ha, 1,1 %); Glamoč (408 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 17,9 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 31 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 9, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Bosnia și Herțegovina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 238 ha; 11 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 28 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 14,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 123 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 123 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 38 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.