Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Gilé, 9 septembrie 2019 Gilé

Stins · ultima detecție 2 oct. 2019, 11:56 UTC

Focul a pornit pe 9 septembrie 2019 în Gilé, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.983 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 187-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 45-lea din Mozambic în 2019, din 212.

Suprafață arsă
5.983ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
9 sept. 2019 – 1 oct. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
9 sept.
2019
Focare termice
300
într-un singur focar: 123 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
216MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 sept.1 oct.
2 oct. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

9 sept. 2019 · 8 MW · 1 12 sept. 2019 · 1 MW · 2 13 sept. 2019 · 213 MW · 19 14 sept. 2019 · 4 MW · 2 15 sept. 2019 · 436 MW · 15 16 sept. 2019 · 42 MW · 5 17 sept. 2019 · 509 MW · 26 18 sept. 2019 · 375 MW · 21 19 sept. 2019 · 685 MW · 32 20 sept. 2019 · 466 MW · 33 21 sept. 2019 · 68 MW · 11 22 sept. 2019 · 129 MW · 24 23 sept. 2019 · 685 MW · 50 24 sept. 2019 · 246 MW · 26 25 sept. 2019 · 114 MW · 5 28 sept. 2019 · 113 MW · 6 29 sept. 2019 · 16 MW · 3 30 sept. 2019 · 22 MW · 4 1 oct. 2019 · 155 MW · 12 2 oct. 2019 · 30 MW · 3
9 sept. 15 sept. 19 sept. 23 sept. 29 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
57km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 43,1 mm pe 2 oct..

Zona mai arsese

79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.957 ha în 2016, 3.439 ha în 2017, 2.882 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.732 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 25 % din suprafața pe care o are București (60 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Gilé a început aici
    6.005 ha a ajuns pe 9 sept.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită5,2 ha
Locuitori≈ 500

În perimetru se aflau aproximativ 5,2 ha construite și locuiau aproximativ 500 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 sept. 25,0 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 19
10 sept. 29,7 °C 27 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 25
11 sept. 30,5 °C 39 % 30 km/h 0,2 mm Ridicat 25
12 sept. 30,1 °C 44 % 31 km/h 0,1 mm Ridicat 24
13 sept. 30,9 °C 41 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 24
14 sept. 32,9 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
15 sept. 31,6 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
16 sept. 29,9 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 sept. 30,5 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
18 sept. 29,1 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 sept. 29,9 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 31
20 sept. 30,0 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
21 sept. 30,8 °C 32 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 28
22 sept. 31,4 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
23 sept. 32,7 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 35
24 sept. 31,7 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 36
25 sept. 28,6 °C 40 % 42 km/h 1,8 mm Moderat 18
26 sept. 23,1 °C 45 % 57 km/h 1,9 mm Moderat 13
27 sept. 24,4 °C 42 % 46 km/h 0,0 mm Moderat 21
28 sept. 29,9 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 26
29 sept. 32,5 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 31
30 sept. 32,9 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
1 oct. 34,6 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
2 oct. după 29,8 °C 52 % 36 km/h 43,1 mm Foarte scăzut 3

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,3 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 19,3
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Namarrói, septembrie 2020
7.962 ha 17 zile FWI 19,3 Umiditate min. 28 % la 136 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,8 mm pe 12 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

16 zile
durată mediană
6.929 ha
suprafață mediană
21 %
au trecut de 10.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.983 ha față de o mediană de 6.929 ha) și a durat 23 de zile, față de 16 zile.

La 4 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

43,1 mmprima ploaie
2 oct.a doua zi după final
57km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 oct., iar pe 2 oct. au căzut 43,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 19, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 sept. 2019
După · 8 oct. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 300Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gilé?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 septembrie 2019 și 1 octombrie 2019 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 13 septembrie 2019 și 25 septembrie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.983 hectare (59,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Gilé (6.005 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,6 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 57 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 16 zile, iar suprafața mediană de 6.929 ha; 21 % au trecut de 10.000 ha. La 4 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 25 septembrie 2019 → 1 octombrie 2019.
  2. Data de început: 13 septembrie 2019 → 9 septembrie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 septembrie 2019 – 25 septembrie 2019. 300 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.