Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Ghebala, iulie 2020 غبالة · Hamala, Ghebala

Stins · ultima detecție 11 iul. 2020, 02:24 UTC

Focul a început pe 9 iulie 2020 în comuna Ghebala, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 481 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 17-lea ca mărime din Constantine din 2016 (din 31 cu pagină). Al 52-lea din Algeria în 2020, din 236.

Puterea măsurată de satelit este mică (12,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
481ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
9 iul. 2020 – 11 iul. 2020
Comune afectate
2
comune
A început pe
9 iul.
2020
Focare termice
12
într-un singur focar: 12 MW
Pericol la început
41
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
19MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 iul.11 iul.
11 iul. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

10 iul. 2020 · 29 MW · 8 11 iul. 2020 · 9 MW · 4
10 iul. 11 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
44km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 13 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Hamala حمالة 11.213 loc. · la 2,0 km de centru
    272 ha a ajuns pe 10 iul.
    4,3 %
  2. Ghebala غبالة 5.236 loc. · la 4,6 km de centru a început aici
    210 ha a ajuns pe 10 iul.
    1,7 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale83 %
  • Pădure mixtă9,2 %
  • Terenuri agricole8,1 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 iul. 33,7 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
10 iul. 33,3 °C 18 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
11 iul. 35,9 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
12 iul. după 32,0 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 37
13 iul. după 31,5 °C 30 % 35 km/h 2,7 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,0 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 36.

FWI la pornire 41,0
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 13
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Hamala, iulie 2025
143 ha 2 zile FWI 43,0 Umiditate min. 18 % la 3 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 25 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
254 ha
suprafață mediană
11 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 36)

A fost de 1,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 3 zile.

Doar 11 din cei 36 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,7 mmprima ploaie
13 iul.la 2 zile după final
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 iul., iar pe 13 iul. au căzut 2,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 36, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 iul. 2020
După · 18 iul. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 iulie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 12 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,512 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1018 µg/m³
7 iul.9 iul.11 iul.13 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 12Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ghebala?
Copernicus îl datează între 9 iulie 2020 și 11 iulie 2020: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 481 hectare (4,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Hamala (272 ha, 4,3 %); Ghebala (210 ha, 1,7 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 2,0 km de centrul zonei Hamala, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,9 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 36. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 254 ha; 11 % au trecut de 1.000 ha. Doar 11 din cei 36 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 12 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.