Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Furu-Awa, 2 decembrie 2023 Furu-Awa

Stins · ultima detecție 10 dec. 2023, 12:16 UTC

Focul a pornit pe 2 decembrie 2023 în Furu-Awa, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.339 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 38-lea ca mărime din North-West din 2016 (din 85 cu pagină). Al 143-lea din Camerun în 2023, din 270.

Suprafață arsă
1.339ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
2 dec. 2023 – 10 dec. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
2 dec.
2023
Focare termice
40
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
52MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 dec.10 dec.
10 dec. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

2 dec. 2023 · 12 MW · 3 3 dec. 2023 · 47 MW · 7 5 dec. 2023 · 16 MW · 2 7 dec. 2023 · 237 MW · 19 8 dec. 2023 · 18 MW · 3 9 dec. 2023 · 12 MW · 2 10 dec. 2023 · 23 MW · 4
2 dec. 7 dec. 10 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
34km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început.

Zona mai arsese

12 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3 ha în 2016, 91 ha în 2017, 115 ha în 2019, 2 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 158 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,7 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Furu-Awa a început aici
    1.347 ha
    1,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,94 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 0,94 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 dec. 28,6 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 7
3 dec. 29,6 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Scăzut 8
4 dec. 29,6 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 10
5 dec. 29,1 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 10
6 dec. 30,4 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 12
7 dec. 29,8 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 13
8 dec. 28,1 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 13
9 dec. 30,8 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 14
10 dec. 30,3 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 15
11 dec. după 28,7 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 16
12 dec. după 27,6 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
13 dec. după 29,6 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 17
14 dec. după 29,7 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 18
15 dec. după 29,3 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 18
16 dec. după 30,6 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 18
17 dec. după 30,0 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 20
18 dec. după 30,9 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 20
19 dec. după 32,0 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 21
20 dec. după 30,1 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 20

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,2 și o umiditate minimă de 39 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 7,2
Umiditate minimă 39 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Fonfuka, noiembrie 2022
1.614 ha 5 zile FWI 9,3 Umiditate min. 39 % la 7 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
1.374 ha
suprafață mediană
97 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 33)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.339 ha față de o mediană de 1.374 ha) și a durat 9 zile, față de 14 zile.

La 19 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 33, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 nov. 2023
După · 17 dec. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 decembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 67 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 48: de 3,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,567 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM10184 µg/m³
Grosime optică0,45
30 nov.3 dec.6 dec.9 dec.12 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Furu-Awa?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 decembrie 2023 și 10 decembrie 2023: 9 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.339 hectare (13,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Furu-Awa (1.347 ha, 1,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,8 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 15, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 1.374 ha; 97 % au trecut de 1.000 ha. La 19 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 decembrie 2023 → 10 decembrie 2023.
  2. Data de început: 27 noiembrie 2023 → 2 decembrie 2023.
  3. Ultima zi cu foc: 10 decembrie 2023 → 15 decembrie 2023.
  4. Data de început: 2 decembrie 2023 → 27 noiembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.