Focul a pornit pe 17 august 2026 în Floriano, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.104 hectare, împărțit între o singură comună.
Al 205-lea din Brazilia în 2026, din 775.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
7.104ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
17 aug. 2026 – 30 aug. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
14zile
De pe 17 aug. 2026 până pe 30 aug. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 30 aug. 2026, 16:50 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
17 aug. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
17 aug. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
149
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 49 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
17 aug. 2026 – 30 aug. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
344MW
Putere radiativă însumată pe 27 august 2026; focare în acea zi: 31.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
27 aug. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
52,0FWI · extrem
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 32.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
38,8°C · 17 % UR
Maxima de 38,8 °C și umiditatea minimă de 17 % pe 23 august 2026; rafale de 44 km/h pe 18 august 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei floriano-2026-08.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-08-17
8
70
35,6
23,5
21
20,7
42,8
0
52
extremo
1
2026-08-18
13
77
35,8
24,2
27
21
43,9
0
50,9
extremo
1
2026-08-19
5
11
36,1
23,8
26
21
43,2
0
51,2
extremo
1
2026-08-20
1
1
37,2
23,5
23
19,2
39,6
0
49,5
muy_alto
1
2026-08-21
3
30
38,1
22,8
18
19,1
39,6
0
51,7
extremo
1
2026-08-22
13
120
38,2
23,1
18
13,8
28,4
0
46,1
muy_alto
1
2026-08-23
17
102
38,8
22,2
17
11,9
29,2
0
45,3
muy_alto
1
2026-08-24
4
17
38,6
24,7
16
20,2
41,8
0
55,8
extremo
1
2026-08-25
0
0
36,5
23,5
19
22,5
43,9
0
59,1
extremo
1
2026-08-26
28
258
37,5
21,6
20
20
41
0
56,2
extremo
1
2026-08-27
31
344
37,8
21,8
23
9,4
22,3
0
43,6
muy_alto
1
2026-08-28
7
19
38,1
23,9
23
16,5
37,4
0
51,6
extremo
1
2026-08-29
14
31
38,5
23,7
20
18,4
38,5
0
54,1
extremo
1
2026-08-30
5
44
38,2
24,2
21
19,5
41,4
0
55,8
extremo
1
2026-08-31
0
0
38,2
23,9
24
16,7
37,4
0
51,3
extremo
0
2026-09-01
0
0
38
24,9
27
15,6
33,1
0
47,7
muy_alto
0
2026-09-02
0
0
38,1
25,5
29
8,9
18,4
0
39,4
muy_alto
0
2026-09-03
0
0
38,3
26,1
28
10,1
21,2
0
40,8
muy_alto
0
2026-09-04
0
0
37
26,1
30
13,5
27
0,1
42,5
muy_alto
0
2026-09-05
0
0
36,6
25,8
29
11,8
23
0
41,1
muy_alto
0
2026-09-06
0
0
35,2
26
36
13,8
25,6
0,1
38,2
muy_alto
0
2026-09-07
0
0
38,2
25,2
23
11,2
22
0
39,9
muy_alto
0
2026-09-08
0
0
37
27,6
23
19,7
41,4
0
48,9
muy_alto
0
2026-09-09
0
0
36,8
24,8
15
19,6
40,3
0
54,9
extremo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
7.104ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
17 aug. 2026 – 30 aug. 2026
Comune afectate
1
comune
A început pe
17 aug.
2026
Focare termice
149
într-un singur focar: 49 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
87MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
17 aug.30 aug.
Vezi evoluția30 aug. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
17 aug.20 aug.23 aug.27 aug.30 aug.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
39°maximă
44km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 32 de zile când a început.
Zona mai arsese
86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.068 ha în 2016, 1.725 ha în 2017, 3.042 ha în 2018, 2.815 ha în 2019, 25 ha în 2020, 849 ha în 2021, 465 ha în 2022, 1.724 ha în 2023, 2.091 ha în 2024, 335 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 6.133 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,36ha
Locuitori< 20
În perimetru se aflau aproximativ 0,36 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
17 aug.
35,6 °C
21 %
43 km/h
0,0 mm
Extrem 52
18 aug.
35,8 °C
27 %
44 km/h
0,0 mm
Extrem 51
19 aug.
36,1 °C
26 %
43 km/h
0,0 mm
Extrem 51
20 aug.
37,2 °C
23 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
21 aug.
38,1 °C
18 %
40 km/h
0,0 mm
Extrem 52
22 aug.
38,2 °C
18 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
23 aug.
38,8 °C
17 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
24 aug.
38,6 °C
16 %
42 km/h
0,0 mm
Extrem 56
25 aug.
36,5 °C
19 %
44 km/h
0,0 mm
Extrem 59
26 aug.
37,5 °C
20 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 56
27 aug.
37,8 °C
23 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
28 aug.
38,1 °C
23 %
37 km/h
0,0 mm
Extrem 52
29 aug.
38,5 °C
20 %
38 km/h
0,0 mm
Extrem 54
30 aug.
38,2 °C
21 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 56
31 aug. după
38,2 °C
24 %
37 km/h
0,0 mm
Extrem 51
1 sept. după
38,0 °C
27 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
2 sept. după
38,1 °C
29 %
18 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
3 sept. după
38,3 °C
28 %
21 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
4 sept. după
37,0 °C
30 %
27 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 42
5 sept. după
36,6 °C
29 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
6 sept. după
35,2 °C
36 %
26 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 38
7 sept. după
38,2 °C
23 %
22 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
8 sept. după
37,0 °C
23 %
41 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
9 sept. după
36,8 °C
15 %
40 km/h
0,0 mm
Extrem 55
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 10 aug. 2026
După · 6 sept. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 27 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,523µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1026µg/m³
Grosime optică0,37
OMS 15
15 aug.19 aug.23 aug.27 aug.31 aug.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 149Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 17 august 2026 și 30 august 2026: 14 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.104 hectare (71,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Floriano (7.219 ha, 2,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,8 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Brazilia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 149 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.