Focul a pornit pe 18 martie 2026 în Feuang, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 36 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.680 hectare, împărțit între o singură comună.
Al 81-lea din Laos în 2026, din 308.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
5.680ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
18 mar. 2026 – 22 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
36de zile
De pe 18 mar. 2026 până pe 22 apr. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 22 apr. 2026, 07:22 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
18 mar. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
18 mar. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
347
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 134 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
18 mar. 2026 – 22 apr. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
435MW
Putere radiativă însumată pe 29 martie 2026; focare în acea zi: 27.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
29 mar. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
16,4FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 5.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
41,2°C · 16 % UR
Maxima de 41,2 °C și umiditatea minimă de 16 % pe 16 aprilie 2026; rafale de 40 km/h pe 29 martie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei feuang-2026-03-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-03-18
7
33
34,7
19
39
6,2
17,3
0
16,4
moderado
1
2026-03-19
31
292
35,8
19,7
33
4,9
18
0
18,5
moderado
1
2026-03-20
7
115
35,3
20,4
37
5,8
17,3
0
19,4
moderado
1
2026-03-21
2
52
35,4
20,4
39
8,6
26,6
2,6
8,9
bajo
1
2026-03-22
0
0
34,3
21,4
46
8,2
29,2
2,3
6,3
bajo
1
2026-03-23
2
11
36
20,6
36
8,4
20,9
0,2
16,8
moderado
1
2026-03-24
10
74
37,9
21,1
28
5,9
18,7
0
21,4
alto
1
2026-03-25
4
68
35,7
21,5
43
6,4
25,9
0,1
19,8
moderado
1
2026-03-26
1
4
38,7
22,2
31
7,6
24,1
0
22,9
alto
1
2026-03-27
5
48
38,5
21,8
29
11,4
28,4
0,3
26,8
alto
1
2026-03-28
13
170
37,7
21,8
36
10,2
26,6
1,3
19,1
moderado
1
2026-03-29
27
435
36,2
20,8
39
11,5
40,3
2,2
13,1
moderado
1
2026-03-30
3
17
38,4
20,3
27
9,1
28,8
0
25,2
alto
1
2026-03-31
4
86
38,1
21,9
29
8,4
25,9
0
25,6
alto
1
2026-04-01
2
10
38,4
21
31
7,4
23,4
0
25,7
alto
1
2026-04-02
4
12
38,1
21,9
34
8,6
26,3
0
27,3
alto
1
2026-04-03
12
138
38,8
21,8
30
9,4
28,8
0
28,6
alto
1
2026-04-04
1
1
37,6
22,9
34
9,3
33,8
0
29,1
alto
1
2026-04-05
2
3
38,7
23,5
31
10,2
31
0
30,5
alto
1
2026-04-06
4
15
39,4
23,6
28
8
27,4
0
29,8
alto
1
2026-04-07
8
140
39,7
23,1
27
10,5
29,9
0
32,9
alto
1
2026-04-08
12
81
40,3
23,6
20
11,6
31,7
0
39,2
muy_alto
1
2026-04-09
56
308
40,1
21,3
20
12,9
36
0
41,1
muy_alto
1
2026-04-10
44
234
40,2
21,4
18
12,2
34,9
0
42,4
muy_alto
1
2026-04-11
22
218
39,2
22
25
13,6
37,4
0
44,1
muy_alto
1
2026-04-12
5
23
39,9
22,9
22
8,7
24,5
0
39,8
muy_alto
1
2026-04-13
1
9
40,2
21,6
25
9
27,4
0
40,6
muy_alto
1
2026-04-14
8
95
40,7
21,7
22
8,9
25,9
0
40,9
muy_alto
1
2026-04-15
14
118
40,8
21,9
21
9,7
28,1
0
42,2
muy_alto
1
2026-04-16
16
104
41,2
20,1
16
8,7
25,6
0
43
muy_alto
1
2026-04-17
8
34
40,1
21,4
23
7,9
24,5
0
42,1
muy_alto
1
2026-04-18
5
27
37,2
24,1
39
11,4
26,6
1,1
25,9
alto
1
2026-04-19
3
9
35,1
23,8
53
10,4
32,8
11,4
4,5
muy_bajo
1
2026-04-20
1
0
34,5
22,8
48
9,8
24,5
0,9
11,4
moderado
1
2026-04-21
1
12
36,8
23,5
43
8,3
28,8
0,2
19,4
moderado
1
2026-04-22
2
14
37,7
23,4
44
8
26,6
0
21
moderado
1
2026-04-23
0
0
35,2
23,7
54
8,7
25,2
1,8
9,7
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
5.680ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
36de zile
18 mar. 2026 – 22 apr. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
18 mar.
2026
Focare termice
347
într-un singur focar: 134 MW
Pericol la început
16
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
86MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
18 mar.22 apr.
Vezi evoluția22 apr. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
18 mar.29 mar.9 apr.16 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
41°maximă
40km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,8 mm pe 23 apr..
Zona mai arsese
75 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 413 ha în 2020, 389 ha în 2022, 4.032 ha în 2023, 1.260 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.283 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
18 mar.
34,7 °C
39 %
17 km/h
0,0 mm
Moderat 16
19 mar.
35,8 °C
33 %
18 km/h
0,0 mm
Moderat 18
20 mar.
35,3 °C
37 %
17 km/h
0,0 mm
Moderat 19
21 mar.
35,4 °C
39 %
27 km/h
2,6 mm
Scăzut 9
22 mar.
34,3 °C
46 %
29 km/h
2,3 mm
Scăzut 6
23 mar.
36,0 °C
36 %
21 km/h
0,2 mm
Moderat 17
24 mar.
37,9 °C
28 %
19 km/h
0,0 mm
Ridicat 21
25 mar.
35,7 °C
43 %
26 km/h
0,1 mm
Moderat 20
26 mar.
38,7 °C
31 %
24 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
27 mar.
38,5 °C
29 %
28 km/h
0,3 mm
Ridicat 27
28 mar.
37,7 °C
36 %
27 km/h
1,3 mm
Moderat 19
29 mar.
36,2 °C
39 %
40 km/h
2,2 mm
Moderat 13
30 mar.
38,4 °C
27 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
31 mar.
38,1 °C
29 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
1 apr.
38,4 °C
31 %
23 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
2 apr.
38,1 °C
34 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
3 apr.
38,8 °C
30 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
4 apr.
37,6 °C
34 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
5 apr.
38,7 °C
31 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
6 apr.
39,4 °C
28 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
7 apr.
39,7 °C
27 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
8 apr.
40,3 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
9 apr.
40,1 °C
20 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
10 apr.
40,2 °C
18 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
11 apr.
39,2 °C
25 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
12 apr.
39,9 °C
22 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
13 apr.
40,2 °C
25 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
14 apr.
40,7 °C
22 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
15 apr.
40,8 °C
21 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
16 apr.
41,2 °C
16 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
17 apr.
40,1 °C
23 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
18 apr.
37,2 °C
39 %
27 km/h
1,1 mm
Ridicat 26
19 apr.
35,1 °C
53 %
33 km/h
11,4 mm
Foarte scăzut 4
20 apr.
34,5 °C
48 %
24 km/h
0,9 mm
Moderat 11
21 apr.
36,8 °C
43 %
29 km/h
0,2 mm
Moderat 19
22 apr.
37,7 °C
44 %
27 km/h
0,0 mm
Moderat 21
23 apr. după
35,2 °C
54 %
25 km/h
1,8 mm
Scăzut 10
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 11 mar. 2026
După · 29 apr. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 17 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 294 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 182: de 12 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5294µg/m³
Zile peste prag41de zile
PM10310µg/m³
Grosime optică2,78
OMS 15
16 mar.25 mar.3 apr.12 apr.21 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 347Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 martie 2026 și 22 aprilie 2026 (36 de zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2026 și 19 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.680 hectare (56,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Feuang (5.730 ha, 6,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,2 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2026 – 19 aprilie 2026. 347 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.