Sari la conținut
worldfires
MG · Madagascar · →

Incendiul de la Fenerive Est, octombrie 2024 Fenerive Est, Andilamena

Stins · ultima detecție 2 nov. 2024, 09:36 UTC

Focul a pornit pe 26 octombrie 2024 în Fenerive Est, Madagascar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.441 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 13-lea ca mărime din Analanjirofo din 2016 (din 20 cu pagină). Al 33-lea din Madagascar în 2024, din 54.

Compară cu…
Suprafață arsă
2.441ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
26 oct. 2024 – 2 nov. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
26 oct.
2024
Focare termice
69
într-un singur focar: 182 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
286MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 26 oct.2 nov.
2 nov. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

26 oct. 2024 · 10 MW · 1 27 oct. 2024 · 71 MW · 3 28 oct. 2024 · 618 MW · 27 29 oct. 2024 · 133 MW · 4 30 oct. 2024 · 1.311 MW · 21 31 oct. 2024 · 95 MW · 8 1 nov. 2024 · 46 MW · 3 2 nov. 2024 · 8 MW · 2
26 oct. 28 oct. 30 oct. 1 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
44km/h · rafală maximă
40%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,4 mm pe 4 nov..

Zona mai arsese

41 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 914 ha în 2019, 382 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.000 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 10 % din suprafața pe care o are București (24 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Fenerive Est a început aici
    2.441 ha a ajuns pe 26 oct.
    0,8 %
  2. 9 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,33 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 0,33 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 oct. 29,9 °C 40 % 31 km/h 0,3 mm Scăzut 7
28 oct. 30,3 °C 43 % 40 km/h 0,0 mm Scăzut 9
29 oct. 26,8 °C 54 % 44 km/h 0,4 mm Scăzut 9
30 oct. 27,7 °C 47 % 43 km/h 0,4 mm Scăzut 10
31 oct. 26,2 °C 53 % 38 km/h 0,6 mm Scăzut 7
1 nov. 26,3 °C 52 % 36 km/h 0,5 mm Scăzut 8
2 nov. 27,1 °C 44 % 38 km/h 0,4 mm Scăzut 10
3 nov. după 27,3 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 11
4 nov. după 27,3 °C 56 % 37 km/h 1,4 mm Scăzut 6

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 19 oct. 2024
După · 9 nov. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 noiembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 28 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,528 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1040 µg/m³
Grosime optică0,58
2526272829303112345
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 69Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Madagascar ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Fenerive Est?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 octombrie 2024 și 2 noiembrie 2024 (8 zile). Perimetrul îl datează între 27 octombrie 2024 și 2 noiembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.441 hectare (24,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Fenerive Est (2.441 ha, 0,8 %); Andilamena (9 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,3 °C, o umiditate minimă de 40 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 10, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Madagascar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 27 octombrie 2024 → 26 octombrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 27 octombrie 2024 – 2 noiembrie 2024. 69 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.