Sari la conținut
worldfires
CU · Cuba · –

Incendiul de la Esmeralda, 5 aprilie 2020 Esmeralda

Stins · ultima detecție 20 apr. 2020, 17:43 UTC

Focul a pornit pe 5 aprilie 2020 în Esmeralda, Cuba, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.203 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 10-lea ca mărime din Camagüey din 2016 (din 54 cu pagină). Al 7-lea din Cuba în 2020, din 53.

Suprafață arsă
2.203ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
5 apr. 2020 – 20 apr. 2020
Comune afectate
1
comune
A început pe
5 apr.
2020
Focare termice
168
într-un singur focar: 127 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
183MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 5 apr.20 apr.
20 apr. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

5 apr. 2020 · 89 MW · 5 6 apr. 2020 · 52 MW · 4 7 apr. 2020 · 30 MW · 4 8 apr. 2020 · 128 MW · 14 9 apr. 2020 · 234 MW · 14 10 apr. 2020 · 421 MW · 21 11 apr. 2020 · 341 MW · 23 12 apr. 2020 · 638 MW · 26 13 apr. 2020 · 263 MW · 15 14 apr. 2020 · 155 MW · 15 15 apr. 2020 · 66 MW · 15 16 apr. 2020 · 18 MW · 6 17 apr. 2020 · 61 MW · 3 20 apr. 2020 · 62 MW · 3
5 apr. 8 apr. 12 apr. 17 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
51km/h · rafală maximă
38%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,4 mm pe 30 apr..

Zona mai arsese

0 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,4 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Esmeralda a început aici
    2.211 ha a ajuns pe 5 apr.
    1,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
5 apr. 31,8 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 18
6 apr. 32,9 °C 40 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 20
7 apr. 31,5 °C 45 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 21
8 apr. 31,9 °C 47 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 22
9 apr. 34,3 °C 42 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 18
10 apr. 34,7 °C 46 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 17
11 apr. 34,6 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 22
12 apr. 34,6 °C 43 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 28
13 apr. 34,0 °C 46 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
14 apr. 34,0 °C 44 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
15 apr. 34,2 °C 42 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 22
16 apr. 35,2 °C 41 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 20
17 apr. 33,0 °C 45 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 27
18 apr. 35,2 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
19 apr. 34,9 °C 39 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
20 apr. 34,8 °C 41 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 29
21 apr. după 35,2 °C 43 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 26
22 apr. după 33,1 °C 51 % 34 km/h 0,3 mm Ridicat 24
23 apr. după 32,6 °C 51 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 24
24 apr. după 35,6 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
25 apr. după 35,9 °C 39 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
26 apr. după 35,6 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 30
27 apr. după 34,1 °C 41 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 32
28 apr. după 31,3 °C 60 % 43 km/h 0,8 mm Moderat 19
29 apr. după 34,0 °C 44 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 26
30 apr. după 34,3 °C 47 % 33 km/h 8,4 mm Scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,2 și o umiditate minimă de 39 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 18,2
Umiditate minimă 39 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Santa Cruz del Sur, februarie 2016
1.090 ha 2 zile FWI 16,6 Umiditate min. 39 % la 123 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.285 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 19)

A fost de 1,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 16 zile, față de 4 zile.

Doar 2 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

8,4 mmprima ploaie
30 apr.la 10 zile după final
51km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 apr., iar pe 30 apr. au căzut 8,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 19, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 mar. 2020
După · 27 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 168Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Cuba

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Esmeralda?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 5 aprilie 2020 și 20 aprilie 2020 (16 zile). Perimetrul îl datează între 7 aprilie 2020 și 17 aprilie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.203 hectare (22,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Esmeralda (2.211 ha, 1,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,2 °C, o umiditate minimă de 38 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 29, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Cuba (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.285 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 105 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 17 aprilie 2020 → 20 aprilie 2020.
  2. Data de început: 7 aprilie 2020 → 5 aprilie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 105.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 aprilie 2020 – 17 aprilie 2020. 168 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.