Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Escárcega, 24 aprilie 2019 Escárcega

Stins · ultima detecție 2 mai 2019, 07:10 UTC

Focul a pornit pe 24 aprilie 2019 în Escárcega, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.211 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 29-lea ca mărime din Campeche din 2016 (din 124 cu pagină). Al 125-lea din Mexic în 2019, din 363.

Suprafață arsă
3.211ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
24 apr. 2019 – 2 mai 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
24 apr.
2019
Focare termice
173
într-un singur focar: 127 MW
Pericol la început
38
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
296MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 apr.2 mai
2 mai 2019

Cum a evoluat, zi de zi

24 apr. 2019 · 948 MW · 35 25 apr. 2019 · 223 MW · 29 26 apr. 2019 · 771 MW · 51 28 apr. 2019 · 4 MW · 3 29 apr. 2019 · 203 MW · 28 30 apr. 2019 · 214 MW · 22 1 mai 2019 · 5 MW · 4 2 mai 2019 · 2 MW · 1
24 apr. 26 apr. 29 apr. 1 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
57km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,6 mm pe 4 mai.

Zona mai arsese

49 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.087 ha în 2016, 1.119 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.575 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 14 % din suprafața pe care o are București (32 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Escárcega 59.923 loc. a început aici
    3.227 ha a ajuns pe 24 apr.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 apr. 39,6 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
25 apr. 41,0 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
26 apr. 37,6 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 apr. 34,8 °C 47 % 23 km/h 1,5 mm Moderat 12
28 apr. 39,5 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 38
29 apr. 38,7 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
30 apr. 38,3 °C 35 % 57 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
1 mai 39,1 °C 31 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
2 mai 38,7 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
3 mai după 38,3 °C 37 % 40 km/h 0,4 mm Ridicat 38
4 mai după 40,3 °C 37 % 45 km/h 2,6 mm Ridicat 26

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 38,5 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 38,5
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Candelaria, martie 2023
3.232 ha 27 de zile FWI 38,8 Umiditate min. 27 % la 43 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,2 mm pe 28 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
1.707 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 27)

A fost de 1,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 9 zile, față de 10 zile.

Doar 3 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,6 mmprima ploaie
4 maila 2 zile după final
57km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 mai, iar pe 4 mai au căzut 2,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 27, cu o mediană de 4,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 apr. 2019
După · 9 mai 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 173Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Escárcega?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 aprilie 2019 și 2 mai 2019 (9 zile). Perimetrul îl datează între 24 aprilie 2019 și 1 mai 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.211 hectare (32,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Escárcega (3.227 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,0 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 57 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 1.707 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 aprilie 2019 – 1 mai 2019. 173 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.