Sari la conținut
worldfires
ZA · Africa de Sud · –

Incendiul de la Elundini, 18 august 2023 Elundini

Stins · ultima detecție 26 aug. 2023, 11:53 UTC

Focul a pornit pe 18 august 2023 în Elundini, Africa de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.928 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 16-lea ca mărime din Eastern Cape din 2016 (din 152 cu pagină). Al 14-lea din Africa de Sud în 2023, din 150.

Suprafață arsă
6.928ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
18 aug. 2023 – 26 aug. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
18 aug.
2023
Focare termice
306
într-un singur focar: 296 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,5GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 aug.26 aug.
26 aug. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

18 aug. 2023 · 147 MW · 13 19 aug. 2023 · 288 MW · 8 21 aug. 2023 · 38 MW · 3 22 aug. 2023 · 337 MW · 58 23 aug. 2023 · 8.982 MW · 156 24 aug. 2023 · 88 MW · 16 25 aug. 2023 · 1.997 MW · 47 26 aug. 2023 · 25 MW · 5
18 aug. 21 aug. 23 aug. 25 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

22°maximă
77km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 1 sept..

Zona mai arsese

33 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.278 ha în 2020.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 29 % din suprafața pe care o are București (69 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Elundini a început aici
    6.966 ha a ajuns pe 18 aug.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită5,0 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 5,0 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 aug. 14,6 °C 18 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 aug. 14,6 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 24
20 aug. 20,1 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 26
21 aug. 20,1 °C 11 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
22 aug. 19,6 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 38
23 aug. 18,8 °C 12 % 48 km/h 0,7 mm Ridicat 36
24 aug. 14,8 °C 48 % 33 km/h 0,4 mm Ridicat 22
25 aug. 22,1 °C 14 % 77 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
26 aug. 10,2 °C 16 % 70 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
27 aug. după 12,9 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 25
28 aug. după 19,7 °C 18 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 28
29 aug. după 21,8 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 29
30 aug. după 23,4 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
31 aug. după 22,9 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 38
1 sept. după 9,7 °C 39 % 36 km/h 1,0 mm Moderat 16

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,8 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 27,8
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Senqu, septembrie 2022
6.072 ha 4 zile FWI 26,0 Umiditate min. 20 % la 51 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,5 mm pe 12 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
2.940 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 26)

A fost de 2,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 9 zile, față de 4 zile.

Doar 2 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
1 sept.la 6 zile după final
77km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 26 aug., iar pe 1 sept. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 26, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 aug. 2023
După · 2 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 32 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,532 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1046 µg/m³
Grosime optică0,50
16 aug.19 aug.22 aug.25 aug.28 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 306Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Africa de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Elundini?
GWIS (Copernicus) îl datează între 18 august 2023 și 26 august 2023: 9 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.928 hectare (69,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Elundini (6.966 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 22,1 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 77 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Africa de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.940 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 10177 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 10177 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 306 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.