Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la El Tarf, 28 iulie 2020 الطارف · El Tarf, Bouteldja

Stins · ultima detecție 31 iul. 2020, 12:30 UTC

Focul a început pe 28 iulie 2020 în comuna El Tarf, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 6 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 386 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 50-lea ca mărime din El Tarf din 2016 (din 121 cu pagină). Al 80-lea din Algeria în 2020, din 236.

Suprafață arsă
386ha
perimetru Copernicus
Durată
6zile
28 iul. 2020 – 2 aug. 2020
Comune afectate
2
comune
A început pe
28 iul.
2020
Focare termice
26
într-un singur focar: 163 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
352MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 iul.2 aug.
31 iul. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

28 iul. 2020 · 5 MW · 1 29 iul. 2020 · 1.199 MW · 19 30 iul. 2020 · 15 MW · 1 31 iul. 2020 · 189 MW · 5
28 iul. 29 iul. 30 iul. 31 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
44km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.

Zona mai arsese

53 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 55 ha în 2016, 170 ha în 2017, 21 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 204 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. El Tarf الطارف 25.594 loc. · la 6,5 km de centru a început aici
    381 ha a ajuns pe 28 iul.
    3,4 %
  2. Bouteldja بوثلجة 17.738 loc. · la 24,9 km de centru
    6 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă70 %
  • Alte terenuri naturale28 %
  • Terenuri agricole2,1 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 iul. 35,2 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 iul. 35,8 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
30 iul. 36,7 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
31 iul. 37,9 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
1 aug. 35,1 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 aug. 35,5 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 aug. după 32,1 °C 47 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
4 aug. după 28,5 °C 52 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 29
5 aug. după 28,0 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
6 aug. după 28,4 °C 47 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 29
7 aug. după 28,7 °C 48 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 28
8 aug. după 29,3 °C 51 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 aug. după 29,9 °C 44 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 aug. după 31,5 °C 38 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 aug. după 35,3 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 38
12 aug. după 36,2 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,6 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.

FWI la pornire 42,6
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la ساقية سيدي يوسف, august 2016
355 ha 10 zile FWI 44,6 Umiditate min. 30 % la 46 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,0 mm pe 6 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
223 ha
suprafață mediană
17 %
au trecut de 1.000 ha
1,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 18)

A fost de 1,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 6 zile, față de 5 zile.

Doar 7 din cei 18 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 18, cu o mediană de 1,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 iul. 2020
După · 9 aug. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 august 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 16: de 1,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,526 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1040 µg/m³
26 iul.28 iul.30 iul.1 aug.3 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 26Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la El Tarf?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 iulie 2020 și 2 august 2020 (6 zile). Perimetrul îl datează între 29 iulie 2020 și 1 august 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 386 hectare (3,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: El Tarf (381 ha, 3,4 %); Bouteldja (6 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din El Tarf și s-a oprit la 6,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,9 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 223 ha; 17 % au trecut de 1.000 ha. Doar 7 din cei 18 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 iulie 2020 – 1 august 2020. 26 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.