Sari la conținut
worldfires
SY · Siria · –

Incendiul de la Ein Issa, 10 septembrie 2019 Ein Issa, Sarin

Stins · ultima detecție 11 sept. 2019, 10:23 UTC

Focul a început pe 10 septembrie 2019 în comuna Ein Issa, Siria, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 152 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 16-lea ca mărime din Ar-Raqqa din 2016 (din 20 cu pagină). Al 120-lea din Siria în 2019, din 163.

Puterea măsurată de satelit este mică (7,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
152ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
10 sept. 2019 – 11 sept. 2019
Comune afectate
2
subdistricte
A început pe
10 sept.
2019
Focare termice
4
într-un singur focar: 7 MW
Pericol la început
57
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
10MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 sept.11 sept.
11 sept. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

10 sept. 2019 · 14 MW · 3 11 sept. 2019 · 7 MW · 1
10 sept. 11 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
39km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ein Issa a început aici
    110 ha a ajuns pe 10 sept.
    0,1 %
  2. 42 ha a ajuns pe 10 sept.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole100 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 52 % din suprafața din Siria 60 de zile fără ploaie: 9,4 % din suprafața din Siria

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 sept. 35,2 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
11 sept. 36,8 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 62
12 sept. după 36,9 °C 14 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 60
13 sept. după 36,2 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 56
14 sept. după 38,0 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
15 sept. după 36,1 °C 23 % 44 km/h 0,3 mm Extrem 62
16 sept. după 32,6 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
17 sept. după 33,8 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
18 sept. după 34,6 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
19 sept. după 36,7 °C 18 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 sept. după 37,5 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
21 sept. după 34,4 °C 16 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 64

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 56,8 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 56,8
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Sarin, iulie 2019
136 ha 1 zi FWI 55,9 Umiditate min. 17 % la 10 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
192 ha
suprafață mediană
14 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 29)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (152 ha față de o mediană de 192 ha) și a durat 2 zile, față de 1 zi.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 29 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 sept. 2019
După · 18 sept. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Siria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ein Issa?
Copernicus îl datează între 10 septembrie 2019 și 11 septembrie 2019: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 152 hectare (1,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Ein Issa (110 ha, 0,1 %); Sarin (42 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,8 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 62, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Siria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 192 ha; 14 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.