Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la East Kootenay E, iulie 2018 East Kootenay E, Central Kootenay B

Stins · ultima detecție 5 nov. 2018, 09:21 UTC

Focul a pornit pe 27 iulie 2018 în East Kootenay E, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 102 zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 10.195 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este al 88-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 34-lea din Canada în 2018, din 212.

Suprafață arsă
10.195ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
102zile
27 iul. 2018 – 5 nov. 2018
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
27 iul.
2018
Focare termice
1.462
într-un singur focar: 602 MW
Pericol la început
22
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
890MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 iul.5 nov.
5 nov. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

30 iul. 2018 · 219 MW · 8 31 iul. 2018 · 14 MW · 9 1 aug. 2018 · 43 MW · 7 2 aug. 2018 · 1 MW · 1 7 aug. 2018 · 243 MW · 5 8 aug. 2018 · 14 MW · 6 9 aug. 2018 · 871 MW · 33 10 aug. 2018 · 1.216 MW · 53 11 aug. 2018 · 17.203 MW · 475 12 aug. 2018 · 774 MW · 235 13 aug. 2018 · 85 MW · 28 14 aug. 2018 · 175 MW · 27 15 aug. 2018 · 1.481 MW · 105 16 aug. 2018 · 2.023 MW · 132 17 aug. 2018 · 127 MW · 30 18 aug. 2018 · 231 MW · 47 19 aug. 2018 · 232 MW · 43 20 aug. 2018 · 154 MW · 48 21 aug. 2018 · 67 MW · 33 22 aug. 2018 · 316 MW · 46 23 aug. 2018 · 180 MW · 55 24 aug. 2018 · 25 MW · 15 25 aug. 2018 · 10 MW · 5 26 aug. 2018 · 5 MW · 4 31 aug. 2018 · 12 MW · 2 6 sept. 2018 · 1 MW · 1 7 sept. 2018 · 90 MW · 7 29 oct. 2018 · 2 MW · 1 5 nov. 2018 · 4 MW · 1
30 iul. 11 aug. 21 aug. 31 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
67km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,3 mm pe 6 nov..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 43 % din suprafața pe care o are București (102 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. East Kootenay E a început aici
    7.833 ha a ajuns pe 10 aug.
    1,8 %
  2. 2.313 ha a ajuns pe 30 iul.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 iul. 22,1 °C 22 % 24 km/h 0,2 mm Ridicat 22
28 iul. 22,7 °C 22 % 22 km/h 0,7 mm Moderat 18
29 iul. 26,1 °C 19 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 22
30 iul. 27,3 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
31 iul. 26,4 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
1 aug. 25,1 °C 20 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 33
2 aug. 23,1 °C 16 % 58 km/h 0,2 mm Ridicat 35
3 aug. 17,3 °C 35 % 53 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 5
4 aug. 18,0 °C 31 % 33 km/h 0,1 mm Scăzut 9
5 aug. 21,3 °C 30 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 15
6 aug. 22,7 °C 22 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 24
7 aug. 25,0 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
8 aug. 26,5 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 30
9 aug. 29,5 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
10 aug. 32,2 °C 8 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
11 aug. 25,5 °C 22 % 58 km/h 2,3 mm Moderat 15
12 aug. 14,1 °C 43 % 44 km/h 0,3 mm Moderat 14
13 aug. 20,7 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 19
14 aug. 22,8 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
15 aug. 24,3 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 28
16 aug. 25,2 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 aug. 23,0 °C 25 % 44 km/h 0,8 mm Ridicat 22
18 aug. 22,0 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 27
19 aug. 18,5 °C 27 % 27 km/h 0,2 mm Ridicat 26
20 aug. 16,4 °C 33 % 49 km/h 0,1 mm Ridicat 26
21 aug. 22,8 °C 16 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 26
22 aug. 24,1 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 aug. 20,2 °C 23 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 32
24 aug. 14,7 °C 40 % 50 km/h 0,4 mm Ridicat 25
25 aug. 13,6 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 23
26 aug. 10,6 °C 53 % 35 km/h 1,6 mm Scăzut 6
27 aug. 12,0 °C 42 % 42 km/h 7,8 mm Foarte scăzut 0
28 aug. 15,0 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
29 aug. 16,6 °C 35 % 63 km/h 0,6 mm Scăzut 10
30 aug. 13,8 °C 34 % 51 km/h 0,0 mm Moderat 14
31 aug. 14,8 °C 27 % 51 km/h 0,0 mm Moderat 18
1 sept. 14,6 °C 24 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 20
2 sept. 15,9 °C 29 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 21
3 sept. 14,1 °C 25 % 48 km/h 0,2 mm Moderat 20
4 sept. 15,3 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 18
5 sept. 19,5 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
6 sept. 22,8 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
7 sept. 21,7 °C 16 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 sept. 15,6 °C 33 % 45 km/h 0,5 mm Ridicat 25
9 sept. 15,1 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 24
10 sept. 10,1 °C 54 % 56 km/h 6,2 mm Foarte scăzut 0
11 sept. 9,6 °C 49 % 34 km/h 2,2 mm Foarte scăzut 1
12 sept. 8,2 °C 59 % 39 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 2
13 sept. 6,4 °C 73 % 51 km/h 4,6 mm Foarte scăzut 0
14 sept. 6,3 °C 67 % 45 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 0
15 sept. 10,3 °C 47 % 40 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 0
16 sept. 6,7 °C 72 % 48 km/h 8,7 mm Foarte scăzut 0
17 sept. 8,5 °C 48 % 31 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 0
18 sept. 10,0 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
19 sept. 10,4 °C 43 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
20 sept. 8,0 °C 55 % 33 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 2
21 sept. 7,6 °C 81 % 44 km/h 9,9 mm Foarte scăzut 0
22 sept. 8,3 °C 71 % 55 km/h 7,1 mm Foarte scăzut 0
23 sept. 7,6 °C 63 % 45 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 0
24 sept. 7,8 °C 49 % 40 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
25 sept. 10,9 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
26 sept. 11,3 °C 44 % 39 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 sept. 11,0 °C 48 % 28 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
28 sept. 8,3 °C 49 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
29 sept. 4,3 °C 49 % 41 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
30 sept. 0,2 °C 65 % 40 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 0
1 oct. 5,3 °C 77 % 39 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 0
2 oct. 3,6 °C 90 % 50 km/h 29,2 mm Foarte scăzut 0
3 oct. -0,8 °C 69 % 32 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 0
4 oct. 0,1 °C 69 % 21 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
5 oct. 0,9 °C 63 % 24 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 0
6 oct. 3,5 °C 48 % 18 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 0
7 oct. 4,1 °C 50 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
8 oct. 2,9 °C 74 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
9 oct. 1,8 °C 62 % 46 km/h 3,5 mm Foarte scăzut 0
10 oct. 3,1 °C 52 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
11 oct. 2,9 °C 57 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
12 oct. 7,3 °C 46 % 46 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
13 oct. 0,9 °C 52 % 31 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 0
14 oct. 2,7 °C 54 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
15 oct. 6,4 °C 54 % 23 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
16 oct. 9,6 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
17 oct. 9,9 °C 35 % 17 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
18 oct. 8,2 °C 42 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
19 oct. 9,9 °C 44 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
20 oct. 10,4 °C 38 % 29 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
21 oct. 9,9 °C 25 % 17 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
22 oct. 9,0 °C 43 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
23 oct. 10,2 °C 30 % 16 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
24 oct. 5,4 °C 62 % 42 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 0
25 oct. 6,0 °C 55 % 42 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
26 oct. 3,8 °C 88 % 45 km/h 11,0 mm Foarte scăzut 0
27 oct. 4,6 °C 54 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
28 oct. 1,4 °C 80 % 41 km/h 10,7 mm Foarte scăzut 0
29 oct. 1,3 °C 70 % 30 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 0
30 oct. 2,1 °C 59 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
31 oct. 0,8 °C 72 % 39 km/h 5,2 mm Foarte scăzut 0
1 nov. 1,5 °C 82 % 35 km/h 6,0 mm Foarte scăzut 0
2 nov. 3,0 °C 88 % 67 km/h 9,4 mm Foarte scăzut 0
3 nov. 2,1 °C 78 % 36 km/h 3,4 mm Foarte scăzut 0
4 nov. 2,5 °C 69 % 44 km/h 10,9 mm Foarte scăzut 0
5 nov. -1,3 °C 83 % 26 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 0
6 nov. după -1,5 °C 86 % 18 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,3 și o umiditate minimă de 22 %; înainte: 16 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 22,3
Umiditate minimă 22 %
Zile fără ploaie 16
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Central Kootenay H, iulie 2024
2.787 ha 98 de zile FWI 19,6 Umiditate min. 22 % la 79 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,6 mm pe 26 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

35 de zile
durată mediană
2.787 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
4,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 15)

A fost de 3,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 102 zile, față de 35 de zile.

Doar 2 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,3 mmprima ploaie
6 nov.a doua zi după final
67km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 5 nov., iar pe 6 nov. au căzut 3,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 15, cu o mediană de 4,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 iul. 2018
După · 12 nov. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 1.462Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la East Kootenay E?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 27 iulie 2018 și 5 noiembrie 2018 (102 zile). Perimetrul îl datează între 27 iulie 2018 și 4 noiembrie 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 10.195 hectare (102,0 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: East Kootenay E (7.833 ha, 1,8 %); Central Kootenay B (2.313 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,2 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 67 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 35 de zile, iar suprafața mediană de 2.787 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 15 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 27 iulie 2018 – 4 noiembrie 2018. 1.462 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.