Sari la conținut
worldfires
CD · Republica Democrată Congo · –

Incendiul de la Dungu, februarie 2025 Dungu

Stins · ultima detecție 12 feb. 2025, 11:12 UTC

Focul a pornit pe 1 februarie 2025 în Dungu, Republica Democrată Congo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 16.218 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 24-lea ca mărime din Upper Uele din 2016 (din 90 cu pagină). Al 5-lea din Republica Democrată Congo în 2025, din 57.

Compară cu…
Suprafață arsă
16.218ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
1 feb. 2025 – 11 feb. 2025
Comune afectate
1
teritorii
A început pe
1 feb.
2025
Focare termice
724
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
48
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 feb.11 feb.
12 feb. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

1 feb. 2025 · 606 MW · 81 2 feb. 2025 · 367 MW · 48 3 feb. 2025 · 6.602 MW · 128 4 feb. 2025 · 747 MW · 47 5 feb. 2025 · 72 MW · 22 6 feb. 2025 · 145 MW · 19 7 feb. 2025 · 366 MW · 71 8 feb. 2025 · 548 MW · 53 9 feb. 2025 · 239 MW · 32 10 feb. 2025 · 2.847 MW · 108 11 feb. 2025 · 1.627 MW · 47 12 feb. 2025 · 569 MW · 68
3 feb. 7 feb. 10 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
43km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 8.229 ha în 2016, 9.722 ha în 2017, 5.296 ha în 2018, 6.534 ha în 2019, 13.725 ha în 2020, 9.582 ha în 2021, 8.028 ha în 2022, 5.805 ha în 2023, 10.940 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 16.588 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 69 % din suprafața pe care o are București (162 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Dungu a început aici
    16.603 ha
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 7,1 % din suprafața din Republica Democrată Congo 60 de zile fără ploaie: 26 % din suprafața din Republica Democrată Congo

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 feb. 35,3 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 feb. 36,0 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
3 feb. 36,4 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
4 feb. 35,9 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
5 feb. 36,5 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
6 feb. 36,8 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
7 feb. 37,2 °C 14 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 feb. 34,9 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 feb. 35,4 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
10 feb. 36,7 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
11 feb. 37,1 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
12 feb. după 36,8 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
13 feb. după 35,2 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 feb. după 36,6 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
15 feb. după 34,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
16 feb. după 35,7 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 feb. după 37,0 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
18 feb. după 33,9 °C 28 % 26 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 43
19 feb. după 35,8 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 feb. după 36,2 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
21 feb. după 37,3 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 47,5 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 47,5
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Dungu, februarie 2016
16.221 ha 14 zile FWI 48,8 Umiditate min. 14 % la 70 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,1 mm pe 21 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
7.087 ha
suprafață mediană
41 %
au trecut de 10.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 27)

A fost de 2,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 11 zile, față de 10 zile.

Doar 4 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 19 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 27, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 ian. 2025
După · 18 feb. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 13 februarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 139 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 83: de 5,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5139 µg/m³
Zile peste prag16 zile
PM10141 µg/m³
Grosime optică1,37
30 ian.3 feb.7 feb.11 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Democrată Congo

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Dungu?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 februarie 2025 și 11 februarie 2025: 11 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 16.218 hectare (162,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Dungu (16.603 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,2 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Democrată Congo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 7.087 ha; 41 % au trecut de 10.000 ha. Doar 4 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 19 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 februarie 2025 → 11 februarie 2025.
  2. Data de început: 29 ianuarie 2025 → 1 februarie 2025.
  3. Ultima zi cu foc: 11 februarie 2025 → 15 februarie 2025.
  4. Data de început: 1 februarie 2025 → 29 ianuarie 2025.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.