Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii · –

Incendiul Dry Cabin, iulie 2021 Lewis and Clark

Stins · ultima detecție 17 aug. 2021, 10:12 UTC

Focul a pornit pe 11 iulie 2021 în Lewis and Clark, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 38 de zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 1.700 hectare, împărțit între un singur comitat.

Este al 122-lea ca mărime din Montana din 2016 (din 302 cu pagină). Al 174-lea din Statele Unite ale Americii în 2021, din 385.

Suprafață arsă
1.700ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
≈ 38de zile
11 iul. 2021 – 17 aug. 2021
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
11 iul.
2021
Focare termice
166
într-un singur focar: 840 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
133MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 11 iul.17 aug.
17 aug. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

11 iul. 2021 · 1.775 MW · 11 12 iul. 2021 · 7 MW · 7 13 iul. 2021 · 14 MW · 6 14 iul. 2021 · 7 MW · 1 15 iul. 2021 · 20 MW · 5 16 iul. 2021 · 2 MW · 2 17 iul. 2021 · 2 MW · 2 18 iul. 2021 · 147 MW · 11 19 iul. 2021 · 47 MW · 20 20 iul. 2021 · 5 MW · 1 21 iul. 2021 · 5 MW · 1 23 iul. 2021 · 6 MW · 1 24 iul. 2021 · 14 MW · 2 25 iul. 2021 · 37 MW · 8 26 iul. 2021 · 2 MW · 3 27 iul. 2021 · 5 MW · 1 28 iul. 2021 · 5 MW · 3 30 iul. 2021 · 3 MW · 2 31 iul. 2021 · 426 MW · 22 1 aug. 2021 · 150 MW · 23 8 aug. 2021 · 1 MW · 1 14 aug. 2021 · 39 MW · 4 15 aug. 2021 · 57 MW · 6 16 aug. 2021 · 550 MW · 18 17 aug. 2021 · 7 MW · 5
11 iul. 16 iul. 21 iul. 27 iul. 8 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
65km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,9 mm pe 18 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 7,2 % din suprafața pe care o are București (17 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Lewis and Clark a început aici
    1.689 ha a ajuns pe 11 iul.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 iul. 26,5 °C 16 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
12 iul. 27,4 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 27
13 iul. 21,4 °C 38 % 32 km/h 2,5 mm Ridicat 26
14 iul. 27,6 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 7
15 iul. 28,5 °C 18 % 52 km/h 0,8 mm Ridicat 33
16 iul. 25,5 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 31
17 iul. 27,1 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 iul. 29,8 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
19 iul. 24,5 °C 39 % 27 km/h 0,1 mm Ridicat 26
20 iul. 26,5 °C 35 % 34 km/h 0,4 mm Ridicat 28
21 iul. 26,4 °C 26 % 48 km/h 1,0 mm Ridicat 30
22 iul. 25,0 °C 17 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 iul. 23,6 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
24 iul. 27,1 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 iul. 28,0 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
26 iul. 29,7 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
27 iul. 27,9 °C 24 % 35 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 44
28 iul. 26,9 °C 29 % 34 km/h 1,0 mm Ridicat 37
29 iul. 27,7 °C 30 % 29 km/h 2,8 mm Ridicat 23
30 iul. 30,3 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 8
31 iul. 29,3 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 35
1 aug. 29,2 °C 25 % 34 km/h 3,8 mm Ridicat 35
2 aug. 22,3 °C 53 % 42 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 5
3 aug. 26,8 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 22
4 aug. 27,0 °C 23 % 34 km/h 2,0 mm Ridicat 25
5 aug. 26,7 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 13
6 aug. 24,7 °C 30 % 51 km/h 0,3 mm Ridicat 30
7 aug. 22,6 °C 31 % 65 km/h 0,0 mm Ridicat 36
8 aug. 14,7 °C 57 % 35 km/h 8,6 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 17,2 °C 39 % 55 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 1
10 aug. 22,9 °C 29 % 60 km/h 0,0 mm Scăzut 11
11 aug. 27,5 °C 24 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 24
12 aug. 27,9 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 16
13 aug. 27,6 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 21
14 aug. 26,8 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 31
15 aug. 28,6 °C 18 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 36
16 aug. 26,2 °C 22 % 59 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
17 aug. 17,0 °C 38 % 44 km/h 7,7 mm Ridicat 28
18 aug. după 8,1 °C 72 % 30 km/h 6,9 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,8 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 41,8
Umiditate minimă 16 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul Stuckey Rd Ma, septembrie 2019
1.648 ha 1 zi FWI 41,7 Umiditate min. 15 % la 125 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 7 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

18 zile
durată mediană
2.074 ha
suprafață mediană
71 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 25 din 28)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.700 ha față de o mediană de 2.074 ha) și a durat 38 de zile, față de 18 zile.

La 3 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,9 mmprima ploaie
18 aug.a doua zi după final
65km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 aug., iar pe 18 aug. au căzut 6,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 28, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 4 iul. 2021
După · 24 aug. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 166Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Dry Cabin?
Perimetrul oficial dă doar data de început (11 iulie 2021). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 17 august 2021 (38 de zile de la 11 iulie 2021), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 1.700 hectare (17,0 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Lewis and Clark (1.689 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,3 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 65 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 18 zile, iar suprafața mediană de 2.074 ha; 71 % au trecut de 1.000 ha. La 3 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: MTBS (Serviciul Geologic și Serviciul Forestier ale SUA), oficial.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 166 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.