Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Djema, 9 ianuarie 2024 Djema

Stins · ultima detecție 1 feb. 2024, 23:18 UTC

Focul a pornit pe 9 ianuarie 2024 în Djema, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 35.241 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 34-lea ca mărime din Haut-Mbomou din 2016 (din 298 cu pagină). Al 5-lea din Republica Centrafricană în 2024, din 87.

Compară cu…
Suprafață arsă
35.241ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
9 ian. 2024 – 1 feb. 2024
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
9 ian.
2024
Focare termice
1.802
într-un singur focar: 142 MW
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
423MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 ian.1 feb.
1 feb. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

9 ian. 2024 · 152 MW · 21 10 ian. 2024 · 38 MW · 11 11 ian. 2024 · 81 MW · 27 12 ian. 2024 · 501 MW · 55 13 ian. 2024 · 292 MW · 49 14 ian. 2024 · 1.023 MW · 138 15 ian. 2024 · 1.015 MW · 262 16 ian. 2024 · 621 MW · 155 17 ian. 2024 · 1.182 MW · 127 18 ian. 2024 · 618 MW · 95 19 ian. 2024 · 625 MW · 132 20 ian. 2024 · 950 MW · 257 21 ian. 2024 · 1.481 MW · 169 22 ian. 2024 · 159 MW · 27 23 ian. 2024 · 136 MW · 27 24 ian. 2024 · 208 MW · 53 25 ian. 2024 · 372 MW · 89 26 ian. 2024 · 254 MW · 27 27 ian. 2024 · 36 MW · 7 28 ian. 2024 · 198 MW · 29 29 ian. 2024 · 83 MW · 16 30 ian. 2024 · 101 MW · 16 31 ian. 2024 · 10 MW · 6 1 feb. 2024 · 27 MW · 7
9 ian. 13 ian. 17 ian. 21 ian. 25 ian. 29 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
40km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 46 de zile când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 24.771 ha în 2016, 7.802 ha în 2017, 20.333 ha în 2018, 18.701 ha în 2019, 15.008 ha în 2020, 20.099 ha în 2021, 17.021 ha în 2022, 1.130 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 35.252 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (352 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Djema a început aici
    35.462 ha a ajuns pe 9 ian.
    1,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,28 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 0,28 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 ian. 36,5 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
12 ian. 36,0 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
13 ian. 35,6 °C 13 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 ian. 37,0 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
15 ian. 35,3 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 55
16 ian. 35,4 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 57
17 ian. 35,5 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
18 ian. 34,9 °C 9 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
19 ian. 35,0 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
20 ian. 35,0 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
21 ian. 35,3 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
22 ian. 36,7 °C 8 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 ian. 35,9 °C 11 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 50
24 ian. 37,2 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
25 ian. 36,8 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
26 ian. 34,8 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
27 ian. 34,6 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 57
28 ian. 34,3 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
29 ian. 34,6 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 ian. 36,4 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
31 ian. 35,5 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
1 feb. 34,3 °C 10 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 61
2 feb. după 33,9 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 61
3 feb. după 35,6 °C 10 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
4 feb. după 35,9 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 ian. 2024
După · 8 feb. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 139 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 69: de 4,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5139 µg/m³
Zile peste prag29 de zile
PM10198 µg/m³
Grosime optică1,82
789101112131415161718192021222324252627282930311234
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.802Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Djema?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 ianuarie 2024 și 1 februarie 2024 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 11 ianuarie 2024 și 25 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 35.241 hectare (352,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Djema (35.462 ha, 1,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,2 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 ianuarie 2024 – 25 ianuarie 2024. 1.802 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.