Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · –

Incendiul de la Diendé, 1 martie 2021 Diendé

Stins · ultima detecție 3 mar. 2021, 15:14 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2021 în Diendé, Senegal, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.567 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 41-lea ca mărime din Sédhiou din 2016 (din 62 cu pagină). Al 46-lea din Senegal în 2021, din 73.

Suprafață arsă
2.567ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
1 mar. 2021 – 3 mar. 2021
Comune afectate
1
districte
A început pe
1 mar.
2021
Focare termice
63
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
256MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.3 mar.
3 mar. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2021 · 174 MW · 14 2 mar. 2021 · 517 MW · 31 3 mar. 2021 · 78 MW · 18
1 mar. 2 mar. 3 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
38km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (26 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Diendé a început aici
    2.584 ha
    1,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 79 % din suprafața din Senegal

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 36,6 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
2 mar. 39,4 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 58
3 mar. 40,9 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
4 mar. după 39,7 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 mar. după 38,8 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
6 mar. după 39,0 °C 22 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
7 mar. după 38,4 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
8 mar. după 39,0 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 mar. după 38,3 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 mar. după 37,7 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
11 mar. după 37,7 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
12 mar. după 38,6 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
13 mar. după 37,9 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 51,7 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 76.

FWI la pornire 51,7
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ndorna, martie 2025
3.197 ha 6 zile FWI 52,2 Umiditate min. 16 % la 38 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
2.071 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 76)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.567 ha față de o mediană de 2.071 ha) și a durat 3 zile, față de 6 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 76 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 feb. 2021
După · 10 mar. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Diendé?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 martie 2021 și 3 martie 2021: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.567 hectare (25,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Diendé (2.584 ha, 1,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,9 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 76. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 2.071 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.