Sari la conținut
worldfires
VN · Vietnam · –

Incendiul de la Dien Bien, 10 martie 2019 Dien Bien

Stins · ultima detecție 15 mar. 2019, 06:30 UTC

Focul a pornit pe 10 martie 2019 în Dien Bien, Vietnam, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.291 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 38-lea ca mărime din Điện Biên din 2016 (din 61 cu pagină). Al 14-lea din Vietnam în 2019, din 35.

Suprafață arsă
1.291ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
10 mar. 2019 – 18 mar. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
10 mar.
2019
Focare termice
32
într-un singur focar: 158 MW
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
436MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 mar.18 mar.
15 mar. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

11 mar. 2019 · 1 MW · 1 12 mar. 2019 · 2 MW · 2 13 mar. 2019 · 5 MW · 1 15 mar. 2019 · 1.739 MW · 28
11 mar. 12 mar. 13 mar. 15 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
50km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 10,0 mm pe 19 mar..

Zona mai arsese

5 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 67 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,5 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Dien Bien a început aici
    1.295 ha a ajuns pe 11 mar.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 12 % din suprafața din Vietnam

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 mar. 30,8 °C 28 % 50 km/h 0,1 mm Ridicat 25
11 mar. 30,8 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 25
12 mar. 30,1 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 mar. 30,8 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 mar. 31,8 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 24
15 mar. 27,3 °C 49 % 33 km/h 0,3 mm Moderat 18
16 mar. 28,7 °C 54 % 36 km/h 1,1 mm Scăzut 10
17 mar. 29,8 °C 45 % 37 km/h 1,3 mm Scăzut 10
18 mar. 29,8 °C 46 % 37 km/h 1,9 mm Scăzut 7
19 mar. după 29,0 °C 56 % 50 km/h 10,0 mm Foarte scăzut 2

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,0 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 41.

FWI la pornire 25,0
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Phonxay, martie 2023
7.213 ha 26 de zile FWI 25,4 Umiditate min. 28 % la 123 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 22 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
2.443 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 36 din 41)

A rămas sub gemenii săi: 1.291 ha față de o mediană de 2.443 ha. A durat 9 zile, față de 9 zile.

La 5 din 41 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

10,0 mmprima ploaie
19 mar.a doua zi după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 mar., iar pe 19 mar. au căzut 10,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 36 din 41, cu o mediană de 2,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 mar. 2019
După · 25 mar. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 32Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Vietnam

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Dien Bien?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 martie 2019 și 18 martie 2019 (9 zile). Perimetrul îl datează între 11 martie 2019 și 18 martie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.291 hectare (12,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Dien Bien (1.295 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,8 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 27, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Vietnam (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 41. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.443 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 5 din 41 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 114 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 11 martie 2019 → 10 martie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 114.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 martie 2019 – 18 martie 2019. 32 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.