Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Dan Sai, 24 martie 2023 ด่านซ้าย · Dan Sai, Lom Kao

Stins · ultima detecție 3 apr. 2023, 07:22 UTC

Focul a pornit pe 24 martie 2023 în Dan Sai, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.126 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 71-lea ca mărime din Loei Province din 2016 (din 82 cu pagină). Al 301-lea din Thailanda în 2023, din 369.

Suprafață arsă
1.126ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
24 mar. 2023 – 6 apr. 2023
Comune afectate
2
districte
A început pe
24 mar.
2023
Focare termice
23
într-un singur focar: 38 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
42MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 mar.6 apr.
3 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

26 mar. 2023 · 60 MW · 7 27 mar. 2023 · 108 MW · 8 28 mar. 2023 · 20 MW · 4 30 mar. 2023 · 55 MW · 2 31 mar. 2023 · 1 MW · 1 3 apr. 2023 · 6 MW · 1
27 mar. 31 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
35km/h · rafală maximă
34%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,0 mm pe 9 apr..

Zona mai arsese

60 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 554 ha în 2016, 6 ha în 2019, 611 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 677 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,8 % din suprafața pe care o are București (11 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Dan Sai ด่านซ้าย a început aici
    1.129 ha a ajuns pe 26 mar.
    0,8 %
  2. Lom Kao หล่มเก่า
    2 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,19 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,19 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 mar. 30,3 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 14
25 mar. 30,5 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 15
26 mar. 30,1 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
27 mar. 30,1 °C 47 % 29 km/h 0,5 mm Moderat 15
28 mar. 29,4 °C 49 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 14
29 mar. 28,6 °C 50 % 29 km/h 0,1 mm Moderat 15
30 mar. 30,0 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 16
31 mar. 28,4 °C 50 % 27 km/h 0,1 mm Moderat 15
1 apr. 28,4 °C 52 % 27 km/h 0,2 mm Moderat 14
2 apr. 29,6 °C 44 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 16
3 apr. 30,1 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 19
4 apr. 30,3 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 19
5 apr. 30,4 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 19
6 apr. 30,9 °C 38 % 17 km/h 0,0 mm Moderat 18
7 apr. după 30,2 °C 41 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 19
8 apr. după 29,5 °C 54 % 23 km/h 0,5 mm Moderat 16
9 apr. după 29,1 °C 53 % 26 km/h 2,0 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,0 și o umiditate minimă de 38 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 14,0
Umiditate minimă 38 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Dan Sai, aprilie 2017
2.593 ha 9 zile FWI 15,9 Umiditate min. 38 % la 30 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 12,6 mm pe 13 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.831 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 31 din 35)

A rămas sub gemenii săi: 1.126 ha față de o mediană de 1.831 ha. A durat 14 zile, față de 9 zile.

La 4 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,0 mmprima ploaie
9 apr.la 3 zile după final
35km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 apr., iar pe 9 apr. au căzut 2,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 35, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 mar. 2023
După · 13 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 25 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 65 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 40: de 2,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,565 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM1094 µg/m³
Grosime optică1,22
23 mar.26 mar.29 mar.1 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 23Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Dan Sai?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 martie 2023 și 6 aprilie 2023 (14 zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2023 și 30 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.126 hectare (11,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Dan Sai (1.129 ha, 0,8 %); Lom Kao (2 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,9 °C, o umiditate minimă de 34 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 19, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.831 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 martie 2023 → 6 aprilie 2023.
  2. Data de început: 25 martie 2023 → 24 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2023 – 30 martie 2023. 23 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.