Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Cuerámaro, aprilie 2019 Cuerámaro, Pénjamo

Stins · ultima detecție 8 apr. 2019, 08:00 UTC

Focul a pornit pe 4 aprilie 2019 în Cuerámaro, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.125 hectare, împărțit între 2 comune.

Al 132-lea din Mexic în 2019, din 363.

Suprafață arsă
3.125ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
4 apr. 2019 – 8 apr. 2019
Comune afectate
2
comune
A început pe
4 apr.
2019
Focare termice
126
într-un singur focar: 65 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
233MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 apr.8 apr.
8 apr. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

4 apr. 2019 · 131 MW · 23 5 apr. 2019 · 287 MW · 26 6 apr. 2019 · 145 MW · 24 7 apr. 2019 · 596 MW · 51 8 apr. 2019 · 6 MW · 2
4 apr. 5 apr. 6 apr. 7 apr. 8 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
51km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (31 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Cuerámaro a început aici
    2.948 ha a ajuns pe 4 apr.
    11 %
  2. 192 ha a ajuns pe 5 apr.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,60 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,60 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 2 aprilie 2019 și a ars 1.468 ha (satelitul a măsurat 3.125 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 apr. 26,3 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
5 apr. 25,7 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
6 apr. 26,5 °C 10 % 51 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
7 apr. 27,6 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 apr. 27,3 °C 9 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
9 apr. după 27,2 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 apr. după 29,2 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
11 apr. după 27,8 °C 14 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 52
12 apr. după 27,0 °C 15 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 53
13 apr. după 26,4 °C 11 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 54
14 apr. după 29,4 °C 6 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
15 apr. după 30,0 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
16 apr. după 30,1 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 50
17 apr. după 30,3 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 53
18 apr. după 30,3 °C 6 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 50

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,8 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.

FWI la pornire 39,8
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Coeneo, mai 2024
1.554 ha 7 zile FWI 38,6 Umiditate min. 16 % la 84 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 22 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
2.218 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 32)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.125 ha față de o mediană de 2.218 ha) și a durat 5 zile, față de 9 zile.

La 15 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
51km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 32, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 mar. 2019
După · 15 apr. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 126Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Cuerámaro?
GWIS (Copernicus) îl datează între 4 aprilie 2019 și 8 aprilie 2019: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.125 hectare (31,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Cuerámaro (2.948 ha, 11 %); Pénjamo (192 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,6 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 32. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.218 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 126 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 1.468 ha oficiale față de 3.125 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.