Sari la conținut
worldfires
CO · Columbia · –

Incendiul de la Cravo Norte, 15 ianuarie 2016 Cravo Norte

Stins · ultima detecție 20 ian. 2016, 17:41 UTC

Focul a pornit pe 15 ianuarie 2016 în Cravo Norte, Columbia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.894 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 78-lea ca mărime din Arauca din 2016 (din 99 cu pagină). Al 113-lea din Columbia în 2016, din 160.

Puterea măsurată de satelit este mică (21,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.894ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
15 ian. 2016 – 20 ian. 2016
Comune afectate
1
comune
A început pe
15 ian.
2016
Focare termice
49
într-un singur focar: 22 MW
Pericol la început
23
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
78MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 ian.20 ian.
20 ian. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

15 ian. 2016 · 74 MW · 8 16 ian. 2016 · 71 MW · 7 17 ian. 2016 · 92 MW · 11 18 ian. 2016 · 55 MW · 10 20 ian. 2016 · 98 MW · 13
15 ian. 16 ian. 17 ian. 18 ian. 20 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
42km/h · rafală maximă
41%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 27 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8 % din suprafața pe care o are București (19 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Cravo Norte a început aici
    1.839 ha a ajuns pe 15 ian.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 ian. 33,5 °C 45 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 23
16 ian. 33,5 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 20
17 ian. 33,5 °C 41 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 21
18 ian. 33,8 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
19 ian. 33,5 °C 42 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 24
20 ian. 33,2 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 25
21 ian. după 33,4 °C 43 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 24
22 ian. după 34,3 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 23
23 ian. după 34,9 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 23
24 ian. după 34,7 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 24
25 ian. după 35,0 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
26 ian. după 34,1 °C 38 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 ian. după 34,0 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 27
28 ian. după 33,7 °C 44 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 26
29 ian. după 34,8 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 28
30 ian. după 35,4 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 29

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,6 și o umiditate minimă de 45 %; înainte: 27 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 39.

FWI la pornire 22,6
Umiditate minimă 45 %
Zile fără ploaie 27
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Cravo Norte, ianuarie 2022
2.272 ha 6 zile FWI 22,1 Umiditate min. 44 % la 29 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,3 mm pe 17 ian..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
2.057 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 24 din 39)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.894 ha față de o mediană de 2.057 ha) și a durat 6 zile, față de 4 zile.

La 15 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 24 din 39, cu o mediană de 3,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 ian. 2016
După · 27 ian. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 49Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Columbia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Cravo Norte?
GWIS (Copernicus) îl datează între 15 ianuarie 2016 și 20 ianuarie 2016: 6 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.894 hectare (18,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Cravo Norte (1.839 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,8 °C, o umiditate minimă de 41 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Columbia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 39. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.057 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 123 · 119 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 123 · 119.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 49 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.